REKLAMA

Antoni Macierewicz: "Obrona terytorialna integralną częścią armii"

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 11 stycznia 2016 09:35
Antoni Macierewicz: "Obrona terytorialna integralną częścią armii" A. Macierewicz: "Jest potrzeba i gotowość wielu młodych ludzi do włączenia się w wysiłek zbrojny kraju" fot. mjr R.Siemaszko/COMON)

„Najlepszych sojuszników ma ten, kto jest zdolny sam siebie obronić. Częścią tego wysiłku będzie właśnie obrona terytorialna” – mówił minister Antoni Macierewicz w Siedlcach, gdzie obserwował ćwiczenia Mazowieckiej Kompanii Obrony Terytorialnej.

W sobotę 9 stycznia, szef MON przyglądał się szkoleniu Mazowieckiej Kompanii Obrony Terytorialnej, zorganizowanemu przez stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej. Podczas pobytu na poligonie Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie trzech brygad Obrony Terytorialnej kraju na wschodnich granicach. Mają być one integralną częścią armii.

„Po wstępnych konsultacjach w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz na pierwszym posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej zadeklarowałem, że jeszcze w tym roku powstaną trzy brygady Obrony Terytorialnej Kraju na wschodnich granicach. Mamy już „zielone światło” i przeszliśmy do wstępnych działań praktycznych. Dziś była pierwsza demonstracja. Kolejną chcemy zrobić za miesiąc w Warszawie” – mówił szef MON-u.

Kolejnym punktem wizyty w Siedlcach było spotkanie ministra Antoniego Macierewicza w Urzędzie Miasta, gdzie zaprezentowana została koncepcja krajowego systemu obrony terytorialnej autorstwa stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl.

„Rząd RP podjął decyzję, aby budować Obronę Terytorialną Kraju. Będą na to przeznaczone odpowiednie fundusze. Zapewnimy też niezbędną infrastrukturę. Rozmawiamy o tej sprawie z poszczególnymi dowódcami” – mówił podczas spotkania minister Antoni Macierewicz. Jak zapewnił, ta struktura organizacyjna ma zacząć funkcjonować jeszcze w tym roku.

„Mamy świadomość, że aby zbudować system obrony terytorialnej kraju, jako część armii, jako kolejnego rodzaju sił zbrojnych, to ta nasza praca musi być bardziej intensywna. Wysiłki muszą być zwielokrotnione” – podkreślił. W tym celu, jak mówił, w resorcie został powołany pełnomocnik MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju dr Grzegorz Kwaśniak, który będzie tworzył system obrony terytorialnej.

„Jest potrzeba i gotowość wielu młodych ludzi do włączenia się w wysiłek zbrojny kraju. Sytuacja geopolityczna uległa zmianie. Musimy być gotowi i zdolni sprostać nowym wyzwaniom” - podkreślił minister Macierewicz.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Siedlce, którego gospodarzem był prezydent Wojciech Kudelski, obecny był m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski, a także posłowie Sejmu RP, w tym przedstawiciele  Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ryszard 2016-01-12 14:44:33
    Szabla wyostrzona a zaraz się wydluży od miesiąca biore jakiś preparatREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA