REKLAMA

Antoni Macierewicz: Opozycja broni tych, którzy mają krew na rękach

  • Autor: PAP/JS
  • 06 marca 2018 23:11
Antoni Macierewicz: Opozycja broni tych, którzy mają krew na rękach W ocenie byłego szefa MON, argumentacja części opozycji w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej "wywodziła się z zakresu pojęciowego aparatu komunistycznego". (Fot. premier.gov.pl)

Głosując przeciwko tzw. ustawie degradacyjnej, posłowie PO, Nowoczesnej i PSL-UED stanęli w obronie tych, którzy mają krew na rękach i przez lata upokarzali imię Wojska Polskiego - powiedział były szef MON Antoni Macierewicz.

We wtorek (6 marca), Sejm głosami PiS i Kukiz'15 uchwalił tzw. ustawę degradacyjną; zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Ustawa zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej. Chodzi m.in. o gen. Wojciecha Jaruzelskiego i gen. Czesława Kiszczaka.

Przeciwko opowiedzieli się posłowie z PO, Nowoczesnej i PSL-UED.

"Jest coś niesłychanie szokującego w tym, że ludzie, którzy zasiadają w Sejmie dzięki polskim głosom, bronią okupantów, bronią tych, którzy mają krew Polaków na swoich rękach, którzy przez lata upokarzali samo imię Wojska Polskiego" - powiedział Macierewicz, pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wynik głosowania.

W ocenie byłego szefa MON, argumentacja części opozycji w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej "wywodziła się z zakresu pojęciowego aparatu komunistycznego". "Oni nie są opozycją; oni są ludźmi głoszącymi hasła, argumenty i interesy zewnętrzne wobec Polski" - oświadczył.

Macierewicz był też pytany o zapis w ustawie, według którego o pozbawieniu stopnia wojskowego będzie decydował szef MON. "To jest najsłuszniejsze rozwiązanie, bo on (szef MON) jest człowiekiem najbardziej kompetentnym, ma największy wgląd w dokumentację kadrową i to on w największym stopniu może powiedzieć, kto wyrządził największe szkody swoim postępowaniem" - mówił poseł PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA