REKLAMA

Antoni Macierewicz: Popieramy integrację Bośni i Hercegowiny

  • Autor: PAP/JS
  • 03 października 2017 21:22
Antoni Macierewicz: Popieramy integrację Bośni i Hercegowiny Antoni Macierewicz zadeklarował wsparcie polskiego przemysłu zbrojeniowego dla modernizacji bośniackich sił zbrojnych. (fot. MON/twitter)

Polska popiera unijne i transatlantyckie aspiracje Bośni i Hercegowiny – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który spotkał się w Sarajewie z minister obrony BiH Mariną Pendesz.

Macierewicz zadeklarował wsparcie polskiego przemysłu zbrojeniowego dla modernizacji bośniackich sił zbrojnych.

"Jesteśmy pod dużym wrażeniem pracy, jaką pani minister i Bośnia i Hercegowina wykonały w ostatnim czasie nad wypracowaniem zasad współżycia i zaprowadzeniem zasad pokoju i spokoju w tym tak ważnym miejscu Bałkanów i całej Europy. Wiemy, jak ważne jest dla państwa uzyskanie mapy drogowej integracji z Unią Europejską i w szczególności z NATO. Rozumiemy te dążenia i oczywiście je popieramy" - zapewnił.

Jak powiedział, jego rozmówczyni "szczegółowo i dogłębnie opisała, jak wiele już zrobiono dla zrealizowania podstawowych kwestii pozwalających na zarysowanie perspektywy wejścia do NATO i UE".

Wyraził przekonanie, że najbliższe rozmowy członków NATO w tej sprawie, "oparte na materiałach i na opisie tych osiągnięć, będą pomyślne dla waszych dążeń".

Szef MON poinformował, że tematem rozmów była także możliwa współpraca przemysłów obronnych i "ewentualne działania ze strony polskiej na rzecz modernizacji armii Bośni i Hercegowiny".

"Zdajemy sobie sprawę z naturalnych, oczywistych ograniczeń i ograniczonych funduszy, jakimi dysponuje Bośnia i Hercegowina, ale nasz przemysł jest gotowy współpracować w tych wysiłkach po to, żeby armia Bośni i Hercegowiny była silna, sprawna, zdolna do wykonywania swoich zadań" - zadeklarował szef MON.

Minister podkreślił, że żołnierze misji EUFOR spotykają się z przychylnością i wdzięcznością mieszkańców. "Współpraca między kontyngentem i ludnością jest fundamentem powodzenia pokojowej misji" - mówił.

Marina Pendesz przekazała podziękowania za poparcie dla integracji europejskiej i euroatlantyckiej Bośni i Hercegowiny i wyraziła przekonanie, że Polska nadal będzie wspierać aspiracje tego kraju.

Przyznała, że w ostatnim czasie współpraca dwustronna była ograniczona, wyraziła zarazem nadzieję, że w 2018 r. uda się podpisać memorandum o współpracy ministerstw obrony obu krajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA