REKLAMA

Antoni Macierewicz: Przebieg przygotowań do ćwiczeń Zapad niejasny i budzi obawy

  • Autor: PAP/JS
  • 25 sierpnia 2017 20:43
Antoni Macierewicz: Przebieg przygotowań do ćwiczeń Zapad niejasny i budzi obawy Antoni Macierewicz pytany, czy jest możliwość wysłania obserwatorów na ćwiczenia Zapad odpowiedział, że tak (MON/twitter)

Przebieg działań przygotowawczych do ćwiczeń Zapad jest niejasny i nieprzejrzysty - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak dodał, nie ma jasności, jakie są rzeczywiste cele strony rosyjskiej, stąd obawy, że jest to szersza operacja.

"Problem polega na tym, że całe przygotowania do tych ćwiczeń i przebieg działań przygotowawczych jest tak niejasny i tak nieprzejrzysty, a dochodzą tak różne informacje, że faktycznie nie ma jasności, jakie są rzeczywiste cele strony rosyjskiej związane z tymi ćwiczeniami" - podkreślił szef MON.

"Stąd obawy, że mogą one być częścią szerszej operacji polegającej na pozostawieniu wojsk w pobliżu części wschodniej granicy Polski na Białorusią" - powiedział Macierewicz, który w Orzyszu wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem odwiedził bojową grupę batalionowa NATO, która wzmacnia wschodnią flankę Sojuszu.

Według Macierewicza, także ten "ostatni aspekt należy brać poważnie pod uwagę, zważywszy coraz ostrzejszą retorykę militarną ze strony pana Putina".

Pytany, czy jest możliwość wysłania obserwatorów na ćwiczenia Zapad odpowiedział, że tak. "Rosjanie zaproponowali taką możliwość na pewno Litwie i kilku innym krajom. Jeśli przyjdzie do nas takie zaproszenie, to my także wyślemy naszych obserwatorów. Trzeba mieć świadomość, że 12,5 tys. wojsk, które jest tam wprowadzone, zgodnie z zasadami i na takim poziomie jak jest to dopuszczalne, to nie wszystkie wojska, które są tam skoncentrowane w związku z ćwiczeniami Zapad" - dodał minister.

Zaznaczył, że "polska strona ma informacje o dużo szerszej mobilizacji, o dużo szerszych przygotowaniach ćwiczeniowych, poza tymi wojskami, które zostały wprowadzone już teraz na Białorusi".

Manewry Zapad'17 mają się odbyć w dniach 14-20 września. W ćwiczeniach ma wziąć udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • Stach Ostróżka 2017-08-25 23:18:05
    Zanim uwaga, najpierw cytata: ""Stąd obawy, że mogą one być częścią szerszej operacji polegającej na pozostawieniu wojsk w pobliżu części wschodniej granicy Polski na Białorusią" - powiedział Macierewicz, który w Orzyszu wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem odwiedził bojową grupę batalionowa NATO, która wzmacnia wschodnią flankę Sojuszu." Gdyby pan minister Antoni Macierewicz w czasach szkoły średniej bardziej przykładał się do fizyki, to mógłby P R Z E D rozbudową "wschodniej flanki NATO" wziąć pod uwagę to, co Isaac Newton napisał w Philosophiae Naturalis Principia, a co brzmi po polsku: "Każdej akcji towarzyszy reakcja równa co do wartości i kierunku, lecz przeciwnie zwrócona". A gdyby jeszcze wyciągnął z tego rozumne wnioski praktyczne, to teraz być może nie obawiałby się, że Ruscy po tych ćwiczeniach zostawią w pobliżu polskich granic jakieś siły (być może) "równe co do wartości i kierunku, lecz przeciwnie zwrócone". Morał z tego płynie dla tych dzieci, które chcą być w przyszłości mężami czy żonami stanu, aby dobrze uczyły się fizyki.
  • Roman Kafel 2017-08-25 22:47:51
    Najgorsze , ze pan - Panei Minister..oprocz informacji polskich sluzb...nie nic innego, zeby na te dzialania odpowiedziec. Mysle o czyms wiecej oprocz slow i szumnych wypowiedzi emmm pstremmm bzdremmmmm...i td.... Madrzy, starzy powiadali ..... Mow mieciutko , trzymajac twarda, wielka pale w rece.... Pan zdaje sie uprawia twarde mowy....z flakiem w rece....cus ,jak stary Smigly Rydz -co mial im nie oddac nic:-))) Bzydko mi sie kojarzy...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA