REKLAMA

Antoni Macierewicz: Szef MON nie powinien publicznie komentować decyzji prezydenta

  • Autor: PAP/JS
  • 09 sierpnia 2017 16:07
Antoni Macierewicz: Szef MON nie powinien publicznie komentować decyzji prezydenta Minister obrony podkreślił, że komunikat jego resortu "bardzo obszernie pokazuje jaka jest rzeczywiście sytuacja w polskim wojsku i jak bardzo potrzebne są nowe kadry generalskie" (fot.mon.gov.plmjr Robert Siemaszko/CO MON)

Minister obrony narodowej nie jest osobą, która powinna publicznie komentować tego typu decyzje prezydenta - powiedział Antonii Macierewicz odnosząc się do tego, że 15 sierpnia nie będzie nominacji generalskich. Szef MON podkreślił zarazem, że w wojsku potrzebne są nowe kadry oficerskie.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało we wtorek, że prezydent Andrzej Duda zdecydował, iż 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich.

"W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich" - poinformowało Biuro.

Odnosząc się do sprawy Macierewicz powiedział w Radiu Maryja, że "minister obrony narodowej nie jest osobą, która powinna publicznie komentować tego typu decyzje prezydenta". Zaznaczył przy tym, że stanowisko merytoryczne związane z argumentacją BBN zostało wyrażone w oficjalnym komunikacie MON.

Minister obrony podkreślił, że komunikat jego resortu "bardzo obszernie pokazuje jaka jest rzeczywiście sytuacja w polskim wojsku i jak bardzo potrzebne są nowe kadry generalskie". "Jak bardzo potrzebne są w ogóle nowe kardy oficerskie w Wojsku Polskim, bez których nie nastąpi realna zmiana, która jest niezbędna dla rzeczywistego wzmocnienia armii" - oświadczył Macierewicz.

"Wszystko to bardzo jasno zostało w tym komunikacie sformułowane i wyłożone, także w odniesieniu do Strategicznego Przeglądu Obronnego i nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, który od początku był jednym z priorytetów ministra obrony narodowej" - dodał Macierewicz.

Rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz w przesłanym komunikacie zaznaczyła, że "konieczność przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP była i jest priorytetem rządu Premier Beaty Szydło, w tym ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który podnosił tę kwestię począwszy od 2014 r."; projekt takich zmian został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego, a wyniki zostały przekazane BBN.

"W pracach nad nowym modelem systemu dowodzenia brali udział przedstawiciele Prezydenta RP (konkretnie Biura Bezpieczeństwa Narodowego)" - podkreśliło MON. Jak zaznaczono, zaproponowany w SPO model systemu kierowania i dowodzenia poddano weryfikacji w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego Zima '17, w którym także brali udział przedstawiciele prezydenta RP.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stacho G.-Stańczyk 2017-08-09 17:24:20
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Minister obrony narodowej nie jest osobą, która powinna publicznie komentować tego typu decyzje prezydenta - powiedział Antonii Macierewicz odnosząc się do tego, że 15 sierpnia nie będzie nominacji generalskich." Uwaga. Pewna pani historyk z UW, której godności nie podaję, bo nie wiem, czy byłaby z tego zadowolona, mówiąc kiedyś nieoficjalnie o zwyczajach J. Piłsudskiego, przekazała informację, że gdy przynoszono mu dokumenty do podpisu, pracę zaczynał od tego, iż te dotyczące awansów wojskowych odkładał na koniec. Tak się jednak dziwnie układało, że potem albo brak mu było czasu na podpisy, albo - argumentował - że nominacje wojskowe są byt ważne dla państwa, aby mógł je zatwierdzać przed głębszą analizą. Może pan prezydent Andrzej Duda po prostu bierze wzór z Marszałka?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA