REKLAMA

Antoni Macierewicz: Sztab Generalny znów będzie kuźnią czynu

  • Autor: PAP/JS
  • 31 stycznia 2017 16:28
Antoni Macierewicz: Sztab Generalny znów będzie kuźnią czynu Podczas uroczystości przekazania obowiązków szefa Sztabu Generalnego WP minister podkreślił, że prawdziwą rolą tej instytucji jest być umysłem, sercem, ale i organem podejmującym decyzje w Wojsku Polskim (fot. MON/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda wręczył gen. broni Leszkowi Surawskiemu akt mianowania na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
• Jednocześnie odwołał z tego stanowiska generała Mieczysława Gocuła, który odchodzi na emeryturę.

"Gen. Gocuł, mimo trudności, wysoko trzymał sztandar Sztabu Generalnego, gen. Surawski będzie miał ten przywilej i wyzwanie, by znów uczynić Sztab Generalnym kuźnią czynu i decyzji" – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

Podczas uroczystości przekazania obowiązków szefa Sztabu Generalnego WP minister podkreślił, że prawdziwą rolą tej instytucji jest być umysłem, sercem, ale i organem podejmującym decyzje w Wojsku Polskim.

Zwracając się do odchodzącego szefa SGWP gen. Mieczysława Gocuła, Macierewicz powiedział, że służył on w trudnych czasach - zarówno dla armii, jej struktury i Sztabu Generalnego, ale i dla ojczyzny. "Mimo tych trudności wewnętrznych potrafił pan wysoko trzymać sztandar Sztabu Generalnego. I nie chodzi o sprawy zewnętrzne, te też, ale chodzi przede wszystkim o rolę myśli, o rolę koncepcji i rolę gotowości służenia narodowi i służenia państwu polskiemu" - powiedział szef MON.

Dodał, że gen. Gocuł w tych trudnych warunkach spełnił wszystkie zadania tak, jak trzeba. "Za to dziękujemy, ale to przede wszystkim armia i państwo polskie będą dobrze pana pamiętały" - powiedział minister do odchodzącego generała. Zaznaczył, że wierzy, iż Gocuł nie rozstaje się ostatecznie z armią, bo jest jej potrzebny.

Minister powiedział także, że rola szefa SGWP przechodzi w godne ręce. "Witając dzisiaj pana gen. Surawskiego jako szefa Sztabu Generalnego, witam go jako tego człowieka, który będzie miał ten przywilej, ale też i wielkie wyzwanie, by uczynić na powrót Sztab Generalnym tym, czym zawsze był w polskiej armii, czym być powinien, jeżeli armia ma spełniać swoją rolę - kuźnią myśli i kuźnią czynu, decyzji, które później będą realizowane przez całe wojsko" - powiedział Macierewicz.

"Wojsko jest jedno i rozkaz jest jeden, i decyzja jest jedna, i ich wykonanie też musi zawierać w sobie tę całą siłę, moc, jaka z tej jedności wynika" - dodał szef MON.

Zaznaczył również, że "jeżeli mówiliśmy, że czasy dotychczasowe były trudne, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że te, które idą będą jeszcze bardziej wymagające".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA