REKLAMA

Antoni Macierewicz: Władze bezpieczeństwa USA poświadczały, że Berczyński może zajmować się tajnymi informacjami

  • Autor: PAP/AT
  • 08 czerwca 2017 12:50
Antoni Macierewicz: Władze bezpieczeństwa USA poświadczały, że Berczyński może zajmować się tajnymi informacjami Berczyński miał poświadczenie bezpieczeństwa - powiedział szef MON (Antoni Macierewicz, fot.:facebook.com)

Wacław Berczyński miał poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych - mówił w Sejmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, pytany o doniesienia, że Berczyński był w przeszłości aresztowany.

• "Super Express" napisał, że Wacław Berczyński w 2004 r. trafił do aresztu w Filadelfii i wyszedł następnego dnia po wpłaceniu kaucji.

• Pytany o te doniesienia szef MON powiedział, że Wacław Berczyński miał poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych.

• Wiem na pewno, że Stany Zjednoczone i władze bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych poświadczały, że pan Berczyński jest osobą, która może zajmować się tajnymi informacjami i tajnymi sprawami - zaznaczył.

W środę (7 czerwca) "Super Express" napisał, że Wacław Berczyński - były szef podkomisji badającej katastrofę smoleńską - 6 sierpnia 2004 r. trafił do aresztu w Filadelfii i wyszedł następnego dnia po wpłaceniu kaucji.

"Nic z tego nie pamiętam. Ale z tego, co czytam, wynika, że obraziłem sąd i groziłem komuś. A na dodatek, że byłem terrorystą. Zważywszy na wysokość kaucji widocznie nie byłem aż taki groźny" - powiedział Berczyński w rozmowie z "Super Expressem".

Pytany w czwartek (8 czerwca) w Sejmie przez dziennikarzy o doniesienia "Super Expressu" szef MON powiedział, że Wacław Berczyński miał poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych.

"Do 2012 r. miał przez cały czas poświadczenie bezpieczeństwa, które zapewniam jest wydawane w Stanach Zjednoczonych z nieporównanie większymi restrykcjami i z większą uwagą" - powiedział Macierewicz.

Czytaj też: PiS odcina się od Wacława Berczyńskiego

"Wiem na pewno, że Stany Zjednoczone i władze bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych poświadczały, że pan Berczyński jest osobą, która może zajmować się tajnymi informacjami i tajnymi sprawami" - zaznaczył szef MON. Jak dodał polskie władze potwierdzają i akceptują stanowisko Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

Macierewicz potwierdził również, że Berczyński nadal jest członkiem podkomisji zajmującej badaniem się katastrofy smoleńskiej.

20 kwietnia szef MON przyjął rezygnację Berczyńskiego z kierowania podkomisją ds zbadania katastrofy smoleńskiej. Wcześniej w kwietniu jeszcze jako szef podkomisji Berczyński w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że to on "wykończył" Caracale. Przedstawiciele rządu i politycy PiS zapewniali, że Berczyński nie miał nic wspólnego z negocjacjami offsetowymi, które rozpoczęły się we wrześniu 2015 r. i zakończyły bez podpisania umowy w październiku 2016 r.

Berczyński niedawnym wywiadzie w "Super Expressie" przyznał, że w sprawie przetargu na Caracale miał "do wglądu dokumenty, w których były zapytania ofertowe", jednak "wszystkie one miały najniższą klauzulę tajności" i "nie wymagały przechowywanie w sejfie".

Posłowie PO zapoznawali się później w MON z dokumentami dot. przetargu. Według nich Berczyński miał dostęp do dokumentów związanych z postępowaniem na dostawę śmigłowców dla wojska. Szef sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS) niedawno po raz kolejny zapewnił, że Berczyński nie miał wpływu na rozmowy ws. zakupu Caracali dla wojska i - jak dodał - rozmowy z Airbus Helicopters prowadziło Ministerstwo Rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Antek bez majtek 2017-06-08 15:39:14
    Aleś ty Antoś naiwny! Amerykanie wsadzili ci Berczyńskiego żeby lobbował za Boeingiem i innymi amerykańskimi firmami a zniechęcał do konkurencyjnych ofert. Gdybyś zechciał potwierdzenia że może samodzielnie fruwać, też byś takie dostał w imię interesu amerykańskiego przemysłu który i tak jest ci najwyraźniej bliski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA