REKLAMA

Antoni Macierewicz wymienił kadry w wojsku. Nawet 90 proc. stanowisk

  • Autor: PAP/JS
  • 22 lutego 2017 19:28
Antoni Macierewicz wymienił kadry w wojsku. Nawet 90 proc. stanowisk Według podsumowań MON "w Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 procent (fot. twitter.com)

W 2016 roku wzrosła liczba żołnierzy, jednocześnie minister obrony Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę najwyższych kadr, która np. w Sztabie Generalnym objęła 90 proc. stanowisk - oświadczyło MON.

Informacja o zmianach na stanowiskach dowódczych i kierowniczych w Sztabie Generalnym WP, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwie Operacyjnym RSZ, dowództwach komponentów lądowego, powietrznego, morskiego i specjalnego, w Żandarmerii Wojskowej, dywizjach, brygadach oraz na uczelniach wojskowych to temat zamkniętego posiedzenia sejmowej komisji obrony.

W związku z posiedzeniem komisji Centrum Operacyjne MON wydało komunikat z informacją o zmianach organizacyjno-kadrowych. Poinformowało, że nastąpił wzrost liczby żołnierzy z 96 tys. w roku 2015 do 106 tys. w roku 2017.

"Powstrzymano falę odejść z armii oficerów i szeregowych. Poprzednie kierownictwo MON prowadziło politykę zmniejszania liczebności polskiej armii. O ile w roku 2015 odeszło o 528 więcej żołnierzy niż planowano (planowano 4000, odeszło 4528), to w roku 2016 odeszło o 656 mniej niż było zaplanowane (zakładano odejście 5500, a odeszło 4844)" - poinformowała Katarzyna Jakubowska z Oddziału mediów CO MON.

Jak podał resort, wzrosła liczba oficerów kształconych na wyższych uczelniach, z 490 w roku 2015 do 906 w roku 2017. Awansowano ponad 27 tys. szeregowych, podoficerów i oficerów w tym 25 generałów.

"Równocześnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO" - napisano.

Według podsumowań MON "w Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 procent". Ministerstwo przypomniało nominacje nowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszka Surawskiego, dowódcy generalnego gen. dyw. Jarosława Miki, dowódcy operacyjnego gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesława Kukuły.

Więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Antoni co komuny broni 2017-02-23 09:24:18
    Stalin ma godnego następcę. Nawet on nie wsadził 90% swoich ludzi na wyższe stanowiska w wojsku.
  • mzakrzewski 2017-02-23 09:15:32
    Słuszne działania MON! Wojny żadnej nie wygramy, więc armią może dowodzić dowolny oficer. Ostatecznie, ...Nie nauka lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera- jak mawiano w II RP. Napaści z zewnątrz bym się nie obawiał. Po co przeciwnik ma tracić ludzi i środki? Wystarczy napuścić Polaków na siebie, pozagryzają się sami!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA