REKLAMA

Arłukowicz: Zamknięto program, dzięki któremu urodziło się ponad 5 tys. dzieci

  • Autor: PAP/JS
  • 30 czerwca 2016 14:17
Arłukowicz: Zamknięto program, dzięki któremu urodziło się ponad 5 tys. dzieci B. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) wyraził żal z powodu zakończenia rządowego programu refundacji in vitro (fot.ptwp)

• B. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) wyraził żal z powodu zakończenia rządowego programu refundacji in vitro.
• Jak mówił, dzięki niemu urodziło się w Polsce ponad 5 tys. dzieci.
•Zapowiedział zwołanie sejmowej komisji zdrowia, by podsumować rządowy program.

Kończy się rządowy program refundacji in vitro. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, dotychczas dzięki programowi urodziło się 5 tys. 285 dzieci. W sumie wykonano 37,6 tys. transferów zarodka, w wyniku czego klinicznie potwierdzono 11,8 tys. ciąż. Pary zmagające się z problemem niepłodności, które chcą skorzystać w procedury in vitro, będą musiały finansować ją z własnych środków.

"30 czerwca 2013 roku to był bardzo ważny dzień - tysiące ludzi w Polsce czekało aż 1 lipca trzy lata temu ruszy program in vitro w Polsce i tak się stało. 30 czerwca 2016 roku to dzień wyczekiwany przez ministra Radziwiłła, który podjął decyzję o zamknięciu programu in vitro" - mówił Arłukowicz.

Dodał, że celem programu, który wdrożył rząd Donalda Tuska, była pomoc ludziom dotkniętym problemem bezpłodności. "Niepłodność jest chorobą, procedura in vitro jest metodą leczenia. Za in vitro wręczono także nagrodę Nobla" - zaznaczył b. minister zdrowia. Zwrócił uwagę, że w ciągu trzech lat funkcjonowania programu urodziło się ponad 5 tys. dzieci.

Jako "bardzo niedobrą" ocenił sytuację, kiedy - jak mówił - "rząd zabrania Polakom dostępu do nowoczesnej metody leczenia". "Jest mi bardzo przykro, kiedy muszę popatrzeć w oczy tym, którzy nie zdążyli, bo jeszcze kilkanaście tysięcy par jest w procedurze leczenia. Kilkadziesiąt kolejnych tysięcy pewnie oczekiwało pomocy państwa, dzisiaj już tej pomocy na pewno nie otrzyma" - dodał Arłukowicz.

Wyraził nadzieję, że kolejnym krokiem Prawa i Sprawiedliwości nie będą takie zmiany ustawowe, które uniemożliwią stosowanie metody in vitro w Polsce. "Ale jak znam podejście polityków PiS do tego tematu, do nowoczesności, osiągnięć europejskich i światowych, to obawiam się, że taka sytuacja może nastąpić" - zaznaczył b. minister.

Poseł liczy jednocześnie na to, że in vitro będzie jeszcze kiedyś refundowane w Polsce.

Arłukowicz, który w obecnej kadencji parlamentarnej kieruje sejmową komisją zdrowia zapowiedział zwołanie jej specjalnego posiedzenia poświęconego podsumowaniu programu refundacji in vitro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-06-30 15:53:24
    Właściwe pytanie brzmi - kto i ile zarobił na wprowadzeniu refundacji tego zabiegu? Ta akcja była przeprowadzona wg zasady "zyski nasze, koszty wasze". Napędzono klientów klinikom zapewniając im opłacenie całej procedury, ale zwolniono całkowicie z jakiejkolwiek odpowiedzialności i "gwarancji" za wykonany zabieg. Najlepszym tego przykładem była akcja związana z prof. Chazanem - pacjentka, której odmówił, była klientką kliniki od in vitro korzystającą z dofinansowania państwa. Klinika kasę wzięła, ale jej rola skończyła się po udanym zapłodnieniu i umyła ręce od dokonania aborcji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA