REKLAMA

Artur Dmochowski zostanie rzecznikiem resortu spraw zagranicznych?

  • Autor: PAP/AT
  • 20 listopada 2015 13:08
Artur Dmochowski zostanie rzecznikiem resortu spraw zagranicznych? W najbliższych dniach resors spraw zagranicznych powoła rzecznika (fot.msz.gov.pl)

W ciągu najbliższych dni ma zostać powołany rzecznikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Według nieoficjalnych informacji ma zostać nim Artur Dmochowski - dyplomata, dziennikarz i publicysta.

"Nie potwierdzam, nie zaprzeczam" - komentuje informacje o swojej nominacji dziennikarz.

Urodzony w 1959 roku Dmochowski pochodzi z Krakowa. W ostatnich latach był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Słowa i Myśli, współpracował z "Gazetą Polską" i "Gazetą Polską Codziennie".

Wcześniej był m.in. redaktorem nowojorskiej gazety emigracyjnej "Nowy Dziennik". W latach 1990-91 kierował redakcją TVP Kraków, w 1996 r. został dyrektorem programowym TV Wisła, a w latach 2006-2009 był założycielem i dyrektorem kanału TVP Historia.

W latach 1993-96 pełnił funkcję radcy ministra w MSZ, w roku 1994 reprezentował Polskę w ramach misji KBWE w Gruzji, a w 1996 - przy misji OBWE w Bośni i Hercegowinie. W latach 2000-2006 pełnił służbę dyplomatyczną w ambasadzie RP w Rzymie jako radca minister pełnomocny.

W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej - m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i podziemnym ruchu wydawniczym.

Jest autorem szeregu książek poświęconych historii, stosunkom międzynarodowym oraz bieżącej polityce, m.in. "Wietnam - Wojna bez zwycięzców" (1991), "Między Unią a Rosją" (2013) oraz "Czas strachu: Terroryzm-Europa-Polska" (2015).

Dmochowski jest z wykształcenia historykiem i specjalistą ds. stosunków międzynarodowych. Studiował m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, politykę zagraniczną USA na University of Maryland oraz - jako stypendysta Komisji Fulbrighta - w Monterey Institute of International Studies w Kalifornii.

Poprzednim rzecznikiem resortu spraw zagranicznych był Marcin Wojciechowski, który został powołany na to stanowisko przez Radosława Sikorskiego w 2013 r. Na początku sierpnia 2015 r. Wojciechowski - postanowieniem b. prezydenta Bronisława Komorowskiego - został nominowany na stanowisko ambasadora RP na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA