REKLAMA

Ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii, Tusk: Poważny problem

  • Autor: PAP/JS
  • 13 września 2016 15:19
Ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii, Tusk: Poważny problem Tusk, w ramach konsultacji z unijnymi stolicami przed piątkowym nieformalnym szczytem UE w Bratysławie, odwiedził Warszawę, gdzie rozmawiał z premier Beatą Szydło. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Szef Rady Europejskiej Donald Tusk uważa, że ostatnie ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii stanowią poważny problem.
• - To incydenty, ale one niestety pokazują, że coś złego zdarzyło się na Wyspach Brytyjskich, czego nie widzieliśmy przed referendum ws. Brexitu - powiedział Tusk.

Tusk, w ramach konsultacji z unijnymi stolicami przed piątkowym nieformalnym szczytem UE w Bratysławie, odwiedził Warszawę, gdzie rozmawiał z premier Beatą Szydło.

- Jeśli chodzi o te zachowania w Wielkiej Brytanii, rozmawiałem o tym z panią premier (Wielkiej Brytanii) Theresą May i niestety nie miałem żadnych wątpliwości, ona też, że to jest poważny problem - powiedział Tusk dziennikarzom.

Jak zaznaczył, "na szczęście nie są to jakieś masowe zdarzenia". - To są incydenty, ale one niestety pokazują, że coś złego zdarzyło się w międzyczasie na Wyspach Brytyjskich, czego nie widzieliśmy przed referendum - podkreślił szef Rady Europejskiej. - Teraz ta niechęć czy agresja pojawiła się i rzeczywiście Polacy są pierwszym jakby celem. To jest bardzo niepokojące.

Czytaj też: Tusk: Europa chciałaby na powrót wiarygodnej Polski

Wyraził też pogląd, że analiza brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z UE "prowadzi nieuchronnie do wniosku, że niektóre społeczności - w Wielkiej Brytanii okazała się to większość - źle przyjmują na przykład uboczne efekty swobody przemieszczania się osób w Europie".

- Musimy umieć z tego też wyciągnąć wnioski, ale dlatego też powinniśmy być dość ostrożni jako Polska, w formułowaniu zbyt daleko idących politycznych wniosków. Mam tutaj, mówiąc krótko na uwadze to, że w interesie Polski jest zachowanie tak dużo, jak się da, z dzisiejszej Europy" - powiedział Tusk. "Jeśli polski rząd zdecyduje się na takie radykalne propozycje i zmiany, to one mogą uderzyć rykoszetem w Polskę i na przykład mogą zakończyć się ograniczeniami, jeśli chodzi o swobodny przepływ osób - podkreślił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA