REKLAMA

Australia: trwają przesłuchania ws. kardynała George'a Pella

  • Autor: PAP/PSZ
  • 05 marca 2018 10:03
Australia: trwają przesłuchania ws. kardynała George'a Pella Archikatedra św. Patryka w Melbourne (fot. Shutterstock)

W Melbourne ruszyły przesłuchania świadków w sprawie oskarżanego o pedofilię byłego watykańskiego prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii kardynała George'a Pella. Od wyniku przesłuchać zależy, czy kardynał będzie sądzony.

Zeznania domniemanych ofiar były niejawne. Sala sądowa została zamknięta zarówno dla mediów, jak i publiczności. Po dwóch godzinach rozprawa zakończyła się i kolejna odbędzie się 6 marca.

Przesłuchania mają potrwać około miesiąca.

AFP odnotowuje, że do sądu kardynał był eskortowany przez kilkunastu policjantów. Zgromadzeni przed gmachem manifestanci wykrzykiwali: "Idź do diabła! Idź do diabła, George'u Pell!". Byli też zwolennicy dostojnika. "Znam go i to jest niewinny, dobry, święty człowiek" - mówiła Beverly Hastie.

Agencja AP odnotowuje, że kardynał Pell był otoczony przez policję, gdy w towarzystwie adwokata Paula Galbally'ego przechodził obok dużej grupy dziennikarzy, idąc na salę, gdzie odbywały się przesłuchania. Na rozprawę wszedł w milczeniu.

Inny obrońca kardynała Robert Richter powiedział, że policja ma 21 zeznań świadków, które są korzystne dla Pella. "Te dokumenty są z pewnością związane z domniemanymi przestępstwami" - powiedział Richter. "Wiem, że to nie pasuje oskarżeniu, gdyż są one uniewinniające dla kardynała" - zaznaczył.

Czytaj także: Australia. Wicepremier Barnaby Joyce ustąpił z powodu seksafery

Szczegółów oskarżenia nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że zarzuty dotyczą wielu czynów, o które oskarża dostojnika grupa osób z jego rodzinnego stanu Wiktoria w południowo-wschodniej Australii. Policja określiła zarzuty jako "historyczne" przestępstwa na tle seksualnym, czyli takie, które rzekomo miały miejsce dziesiątki lat temu - podaje Associated Press.

Latem 2016 roku kardynał Pell został oskarżony o czyny pedofilskie i w lipcu stanął przed sądem w Melbourne. Na czas procesu blisko 77-letni dostojnik został urlopowany przez papieża Franciszka.

Kardynał Pell jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty. Hierarcha zapewnia o swojej niewinności i kategorycznie odrzuca wszystkie oskarżenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA