REKLAMA

Australia. Wicepremier Barnaby Joyce ustąpił z powodu seksafery

  • Autor: PAP/PSZ
  • 23 lutego 2018 11:46
Australia. Wicepremier Barnaby Joyce ustąpił z powodu seksafery Wicepremier miał romans z byłą doradczynią, która spodziewa się teraz jego dziecka. (fot. Fotolia)

Barnaby Joyce - wicepremier i szef Partii Narodowej Australii (NPA), tworzącej koalicję rządową z Partią Liberalną Australii (LPA) - oświadczył, że rezygnuje z obu tych funkcji. Decyzja ta jest skutkiem skandalu seksualnego z jego udziałem.

Joyce nie odchodzi jednak z parlamentu, zapewniając premierowi Malcolmowi Turnbullowi utrzymanie minimalnej, zaledwie jednomandatowej przewagi w Izbie Reprezentantów.

Skandal wybuchł, gdy wyszło na jaw, że żonaty wicepremier, ojciec czterech córek, miał romans z byłą doradczynią, która spodziewa się teraz jego dziecka.

Po ujawnieniu informacji o romansie 50-letniego wicepremiera z prawie 20 lat młodszą od niego byłą współpracowniczką Vikki Campion, premier Turnbull skrytykował swojego zastępcę. Szef rządu ocenił, że Joyce "popełnił szokujący błąd, wchodząc w relację z młodą kobietą, która pracowała w jego biurze" i "doprowadził do cierpienia i ogromnego upokorzenia" swojej małżonki i córek.

Jednocześnie premier zapowiedział, że zabroni utrzymywania relacji seksualnych między ministrami i ich współpracownikami.

Joyce odmawiał początkowo podania się do dymisji, czego domagała się opozycja. Ostatecznie postanowił jednak ustąpić, gdy w tym tygodniu pojawił się zarzut, że dopuścił się on także molestowania seksualnego. Odrzucił wprawdzie te oskarżenia, ale oświadczył, że była to kropla, która przelała czarę goryczy. "Powiem w poniedziałek (...) że ustąpię jako przywódca Partii Narodowej Australii i zastępca przywódcy (wicepremier) Australii" - oznajmił 23 lutego.

NPA wybierze teraz nowego przywódcę, który zostanie także wicepremierem, zgodnie z warunkami porozumienia koalicyjnego z partią Turnbulla. NPA ma się tym zająć już w poniedziałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA