REKLAMA

Australia wymieniła wicepremiera po seksaferze

  • Autor: PAP/PSZ
  • 26 lutego 2018 09:24
Australia wymieniła wicepremiera po seksaferze Stolica Australii - Canberra (fot. Shutterstock)

Michael McCormack został 26 lutego mianowany nowym wicepremierem Australii po tym, jak trzy dni wcześniej jego poprzednik Barnaby Joyce ustąpił z tego stanowiska oraz z funkcji szefa Partii Narodowej Australia (NPA) w wyniku skandalu seksualnego.

Deputowani z NPA najpierw wybrali McCormacka na swego przywódcę, a następnie został on zaprzysiężony jako wicepremier oraz minister infrastruktury i transportu - informuje agencja Associated Press. Teki te obejmował również Joyce.

Po wyborze nowy szef NPA zapewnił, że stanie na wysokości zadania. "Mam przed sobą wielkie wyzwanie" - powiedział dziennikarzom.

Z kolei Joyce nie odchodzi z parlamentu, zapewniając premierowi Malcolmowi Turnbullowi utrzymanie minimalnej, zaledwie jednomandatowej przewagi w Izbie Reprezentantów. Turnbull stoi na czele Partii Liberalnej Australii (LPA), która z NPA tworzy koalicję rządową; skandal z udziałem Joyce'a nadwyrężył partnerstwo koalicyjne - zauważa AP.

Skandal wybuchł, gdy wyszło na jaw, że żonaty wicepremier, ojciec czterech córek, miał romans z byłą doradczynią, która spodziewa się teraz jego dziecka.

Po ujawnieniu informacji o romansie 50-letniego wicepremiera z prawie 20 lat młodszą od niego byłą współpracowniczką Vikki Campion, premier Turnbull skrytykował swojego zastępcę. Szef rządu ocenił, że Joyce "popełnił szokujący błąd, wchodząc w relację z młodą kobietą, która pracowała w jego biurze" i "doprowadził do cierpienia i ogromnego upokorzenia" swojej małżonki i córek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA