REKLAMA

Azeglio Ciampi nie będzie mieć ronda w Livorno

  • Autor: PAP/PSZ
  • 26 stycznia 2018 07:12
Azeglio Ciampi nie będzie mieć ronda w Livorno Azeglio Ciampi cieszył się kiedyś ogromną sympatią Włochów. (fot. Shutterstock)

Livorno, rodzinne miasto zmarłego półtora roku temu byłego prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego, nie nazwie ronda jego imieniem. Rada miejska większością głosów Ruchu Pięciu Gwiazd odrzuciła wniosek w tej sprawie.

Włoska prasa przypomina, że przez ostatnie miesiące trwała polemika wśród miejscowych samorządowców na temat złożonej przez radnych z centrolewicowej Partii Demokratycznej propozycji nadania rondu imienia Ciampiego, który został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Szefem państwa był w latach 1999-2006 i cieszył się ogromną sympatią Włochów, głównie za sprawą swego spokojnego, ciepłego wizerunku i wyważonego stylu pełnienia funkcji głowy państwa. Zawsze stawiał na poczucie jedności Włochów. Prywatnie on i jego żona Franca przyjaźnili się z papieżem Janem Pawłem II, który był ich rówieśnikiem.

Carlo Azeglio Ciampi był wcześniej premierem i szefem banku centralnego. Jego działalność jest krytykowana przez antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, którego działacze uważają, że największym błędem, jaki popełnił, było doprowadzenie do przystąpienia Włoch do strefy euro.

W głosowaniu w radzie miejskiej wniosek centrolewicy o uhonorowanie byłego prezydenta został w czwartek odrzucony większością głosów radnych ruchu. Od głosu wstrzymał się wywodzący się z tego ugrupowania burmistrz Livorno Filippo Nogarin. W listopadzie jego macierzysty ruch zmusił go do wycofania innego rozporządzenia, na mocy którego władze planowały nadać miejskiemu parkowi imię prezydenta. Burmistrz przeprosił jego rodzinę za to, że jest świadkiem takich sporów.

Teraz zaś Nogarin nie głosował po to, aby - jak wyjaśnił- "nie wciągać postaci zmarłego prezydenta w polityczną awanturę".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA