REKLAMA

Barbara Jezierska nowym konserwatorem zabytków na Mazowszu

  • Autor: bad/PAP
  • 22 lutego 2016 12:12
Barbara Jezierska nowym konserwatorem zabytków na Mazowszu

• Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powołał w poniedziałek Barbarę Jezierską na stanowisko Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
• Jezierska zastąpiła na tym stanowisko Rafała Nadolnego.

Rzeczniczka prasowa wojewody Ivetta Biały podkreśliła, że nowy konserwator został powołany przez Sipierę w uzgodnieniu z generalnym konserwatorem zabytków Magdaleną Gawin. Jezierska była już mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków w latach 2007-2011, z wykształcenia jest architektem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP zaznaczyło, że "odwołanie ze stanowiska mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków nie miało nic wspólnego z poglądem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrażonym podczas wywiadu dla +Rzeczpospolitej+ na temat lokalizacji pomnika smoleńskiego".

Minister zapytany o pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powiedział, że "wcześniej czy później pomnik stanie w miejscu symbolicznym dla obywateli, tj. przed Pałacem Prezydenckim". Jak dodano, minister kultury "nie miał z tą decyzją nic wspólnego".

Odwołanie Nadolnego - jak wyjaśniono w komunikacie Ministerstwa Kultury - nastąpiło zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami na skutek decyzji wojewody mazowieckiego podjętej w uzgodnieniu z generalnym konserwatorem zabytków.

"Stanowisko wojewody oraz generalnego konserwatora zabytków wynikało z oceny merytorycznej dotychczasowej działalności Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz konsultacji z organizacjami społecznymi zajmującymi się opieką nad zabytkami" - napisano.

Resort podkreślił, że "zastrzeżenia budziły w szczególności zaniechania" Nadolnego w zakresie "obejmowania ochroną cennych kulturowo obiektów poprzez wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków i rejestru zabytków".

Do zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków należy m.in.: prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on także wojewódzkie plany opieki nad zabytkami, a swoje zadania wykonuje za pomocą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA