REKLAMA

Beata Mazurek: Premier w Monachium powiedział prawdę, za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać

 • Autor: PAP/JS
 • 18 lutego 2018 14:21
Beata Mazurek: Premier w Monachium powiedział prawdę, za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać Za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać - uważa rzeczniczka PiS Fot. youtube

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Monachium prawdę, która jest trudna do przyjęcia przez stronę izraelską; za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Premier Mateusz Morawiecki powiedział prawdę, która jest trudna do przyjęcia przez stronę izraelską. Nie przeczymy, że dochodziło do indywidualnej współpracy z okupantem z różnych stron, dlatego za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Także wiceminister sprawiedliwości uważa, że premier nie powinien przepraszać za swoje słowa.

W programie "Kawa na ławę" w TVN24, Jaki był pytany, czy będą przeprosiny ze strony polskiego rządu za monachijską wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, o co zaapelował m.in. przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.

"My mamy ciągle przepraszać, że podczas II Wojny Światowej zachowywaliśmy się przyzwoicie, walczyliśmy z Hitlerem, a najwięcej sprawiedliwych wśród narodów świata jest wśród Polaków?" - odpowiedział Jaki. "Co złego powiedział premier? Powiedział, że były poszczególne zbrodnie Polaków, Ukraińców, były zbrodnie Żydów i jest wielkie oburzenie, że wspomniał o zbrodniach Żydów" - dodał.

Wiceminister przywołał także słowa Hanny Arendt, że "dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi najczarniejszy rozdział całej tej ponurej historii".

"Hanna Arendt udowadniała, że nie byłoby takiej skali tej zbrodni, gdyby nie współpraca również Żydów. Czy to znaczy, że Żydów należy obwiniać albo Polaków? Nie, Żydzi byli wielkimi ofiarami, wielkimi ofiarami byli Polacy. Premier Morawiecki powiedział przecież to, co Hanna Arendt, to o co macie pretensje do Polaków?" - pytał wiceminister sprawiedliwości.

Jaki wyraził też zrozumienie, że "powinniśmy rozumieć wrażliwość innych narodów". "Ale kto w takim razie zrozumie naszą wrażliwość, wrażliwość Polaków, jednej z największych ofiar II wojny światowej?" - pytał. I dodał: "Polska jest takim ulubionym chłopcem do bicia, ulubionym chłopcem do kopania, trzeba powiedzieć temu dość".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • :-) 2018-02-19 09:45:36
  Głupków nie brakuje po obydwu stronach. Zamiast łagodzić konflikt i szukać porozumienia tylko nakręcają agresję.
 • Snake 2018-02-19 01:07:39
  Nie tylko współpracy z Niemcami Wystarczy zerknąć kto oskarżał NILA: 1. Paulina Kern, 2. Helena Wolińska – Brus używająca tożsamości:  Felicja Danielak  Fajga Mindla, 3. mjr Zygmunt Wizelberg 4. płk. Józef Różański - Józef Goldberg 5. Aleksander Warecki - Aleksander Warenhaupt 6. Beniamin Wejsblech - Beniamin Wajsblech 7. Maria Zand używająca tożsamości  Maria Gurowska,  Maria Górowska,  Maria Sand  Genowefa Maria Danielak – tożsamość „Żegoty”, córka Moryca (Mariana) i Frajdy (Franciszki) z Eisenmanów 8. Emil Merz 9. Gustaw Auscaler
 • pawell 2018-02-18 17:22:39
  To Żydzi usiłują wymazać ze swojej historii fakty o współpracy niektórych Żydów z Niemcami w tworzeniu i działaniu systemu zagłady. Po wojnie wielokrotnie pisała o takich faktach choćby Hannah Arendt (Żydówka). Ale te głosy już wyciszono, rozpoczęła się akcja w drugą stronę- wybielania takich ludzi. Jak choćby Chaima Rumkowskiego- "szefa" getta w Łodzi. Przez lata był on dla Żydów symbolem zdrady ale od jakiegoś czasu narracja się zmieniła. Dowodem choćby książka Moniki Polit - przedstawiono w niej Rumkowskiego jako ofiarę nie sprawcę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA