REKLAMA

Beata Szydło: Budowa dobrych perspektyw dla młodych - jednym z wyzwań UE

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2017 18:40
Beata Szydło: Budowa dobrych perspektyw dla młodych - jednym z wyzwań UE Premier Beata Szydło wzięła udział w XII Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Nowym Sączu (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Zapewnienie bezpieczeństwa, budowanie warunków, w których młodzi ludzie mają dobre perspektywy na realizację swoich ambicji, to wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska - powiedziała premier Beata Szydło.

• Europie brakuje liderów, którzy będą mieli wizję i będą wytyczali nowe kierunki - powiedziała premier Beata Szydło.

• Jak mówiła, aby UE się rozwinęła musimy zrobić odważny "krok do przodu",

Premier Szydło wzięła udział w XII Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że współcześnie Europa stoi przed wieloma wyzwaniami. "Po pierwsze - zapewnienie bezpieczeństwa, po drugie - budowanie warunków, w których młodzi ludzie mają dobrą perspektywę na realizację swoich ambicji i marzeń, po trzecie - budowanie Europy, otwierającej się na nowe państwa" - wymieniała premier. "Im Unia Europejska bardziej otworzy się na nowe państwa (...) tym będzie bezpieczniej" - podkreśliła.

Szydło wyraziła radość z tego, że "grono młodych liderów ciągle się powiększa". Jak mówiła, w przyszłości będą oni mieli szansę "tworzyć Europę, o której wszyscy marzymy (...) Europę bezpieczną, Europę wartości, opartej na wzajemnych, dobrych relacjach".

Premier podkreśliła, że Europa potrzebuje liderów, którzy będą rozumieli współczesne wyzwania i będą potrafili znaleźć na nie rozwiązania - "liderów, którzy będą mieli wizję i będą wytyczali nowe kierunki". Jak oceniła, obecnie Europa nie ma jednak takich liderów. "Czy dzisiaj Europa ma takich liderów, czy ma takie wizje? Obawiam się, że nie" - stwierdziła szefowa rządu.

"Żeby Unia Europejska się rozwinęła i dopełniła, żeby założenia, które legły u jej podstaw spełniły się, musimy zrobić odważny krok do przodu. Tymczasem czasami odnoszę wrażenie, że trochę zatrzymaliśmy się na pewnym etapie" - kontynuowała premier. Jak mówiła, "wszyscy się już zadowolili, że jest UE, w której jest dominująca część państw bardziej zamożnych, tzw. starej UE; państw, które podyktowały warunki nowym, którzy przyszli".

"A ci nowi okazali się pojętnymi uczniami i okazali się nie tylko bardzo zdolni, ale też bardzo zaradni. Dzisiaj regionem, który najprężniej się rozwija jest właśnie Europa Środkowo-Wschodnia" - mówiła Szydło. Dodała, że Europa Środkowo-Wschodnia jest też bezpieczniejsza niż Europa Zachodnia.

Premier mówiła, że obecnie mamy do czynienia z pewnym oporem państw tzw. starej UE "do zaakceptowania naszego stylu życia i naszej filozofii życia". "Co wyraża się chociażby w dyskusji o tym, czy Polska zachowuje zasady praworządności, czy też nie zachowuje" - mówiła Szydło. Jak dodała, przejawia się to też w dyskusji o tym, jak radzić sobie z kryzysem imigracyjnym.

"To są spory, które będą trwały, które będą toczone, ze względu na to, że są dwie wizje rozwoju UE. Ale nie ma dyskusji wśród nas o tym, że UE jest niepotrzebna. Wręcz odwrotnie, UE jest potrzebna i UE powinna się rozwijać i to jest punkt widzenia Polski. UE powinna otwierać się na nowe państwa, powinna jak najwięcej państw absorbować, powinna łączyć" - powiedział premier.

Według niej, obecnie w UE jest kryzys wartości i pojmowania tego, w jaki sposób ma ona funkcjonować. "Ale my sobie z tym poradzimy. Wydaje mi się, że nie ma w tej chwili, przynajmniej w naszej części Europy, nikogo, kto próbowałby podważać zasadność istnienia i funkcjonowania UE" - powiedział szefowa rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA