REKLAMA

Beata Szydło i Zbigniew Ziobro: Wyeliminujemy patologie w wyłudzaniu podatku VAT

  • Autor: PAP/JS
  • 25 kwietnia 2016 11:58
Beata Szydło i Zbigniew Ziobro: Wyeliminujemy  patologie w wyłudzaniu podatku VAT Premier podkreśliła, że uczciwi obywatele powinni być przez państwo wspierani i chronieni. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Wprowadzenie rozwiązań prawnych dotyczących tzw. konfiskaty rozszerzonej zapowiedziała premier Beata Szydło.
• Jak podkreśliła, chodzi m.in. o wyeliminowanie patologii w wyłudzaniu podatku VAT.

"Wprowadzimy rozwiązania, które ochronią polskich obywateli przed nieuczciwymi przedsiębiorcami" - powiedziała w poniedziałek Szydło na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.

Jak wskazywała Szydło raporty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące wyłudzeń VAT-u wskazują, że państwo nie działało do tej pory skutecznie. "Z jednej strony mówimy o tym, że jest konieczność uszczelniania systemu podatkowego tak, aby ci którzy unikają w tej chwili płacenia podatków, te podatki płacili" - powiedziała Szydło.

"Z drugiej strony mamy też do czynienia z ogromną patologią wyłudzania podatku VAT z budżetu państwa. Wyłudzanie pieniędzy z podatku VAT to nie jest tylko okradanie skarbu państwa, to jest okradanie wszystkich Polaków" - dodała.

Premier podkreśliła, że uczciwi obywatele powinni być przez państwo wspierani i chronieni.

Przestępcy nie mogą być bezkarni, a państwo bezradne

"Przestępcy nie mogą być bezkarni, a państwo bezradne" - mówił natomiast minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister poinformował, powołując się na dane NIK, że w 2015 r. państwo polskie straciło ok. 80 mld zł na wyłudzaniu podatku VAT.

"To są kolosalne pieniądze, które bardzo przydałyby się na ważne cele społeczne, które chce realizować ten rząd - wrażliwy na sprawy Polaków" - powiedział Ziobro.

Minister przekazał, że proponowane zmiany dotyczyć mają np. "konfiskaty rozszerzonej", czyli możliwości pozbawiania przestępców owoców ich nielegalnej działalności. "To rozwiązanie, które odpowiada oczekiwaniom, jakie kieruje wobec nas Unia Europejska i Rada Europy. (...) Stwarzamy możliwość przejmowania przez odpowiednie służby państwa wszelkich pożytków pochodzących z przestępstwa; dziś jest to utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe" - powiedział.

Ziobro wyjaśnił, że chodzi np. o sytuację, w której osoba dopuściła się przestępstw, które przyniosły zyski, a zarobione pieniądze zainwestowała. "Wszelkie dalsze korzyści związane z obracaniem tego rodzaju pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa również będą mogły być przejmowane przez państwo" - dodał.

Jak mówił, sprawca przestępstw, który zyski zainwestowałby na giełdzie, traciłby te zyski. Skazany na karę powyżej 5 lat więzienia musiałby udowadniać legalność swego majątku, a skazany za działalność w grupie przestępczej musiałby udowadniać legalność majątku nabytego nawet 5 lat wstecz.

Nie możemy nagradzać uchylających się od odpowiedzialności

Nie możemy nagradzać sprawców za to, że skutecznie uchylają się przed odpowiedzialnością karną - dodawał Zbigniew Ziobro.

"W przypadku sprawców działających w zorganizowanych strukturach przestępczych, przede wszystkim działających w mafijnych strukturach, gdzie ta przestępczość ma charakter szczególnie profesjonalny, trudno ją wykryć, trudno doprowadzić do skazania; to domniemanie sięga również pięć lat wstecz od czasu wykazania przestępstwa i skazania za niego. Obejmuje więc majątek wcześniejszy, którym sprawca dysponował - jeżeli nie będzie w stanie udowodnić jego legalnego pochodzenia" - powiedział minister o planowanych zmianach.

Jak dodał, przepadek mienia będzie mógł też następować w sytuacji, gdy sprawca będzie się ukrywał, umrze lub przeniesie majątek na inną osobę. "Nie możemy nagradzać sprawców za to, że skutecznie podejmują działania uchylające się przed odpowiedzialności karną. Jeśli zostanie wykazane, ponad wszelką wątpliwość na drodze sądowej, że ten sprawca dopuszczał się tego typu czynów, również taki majątek będzie podlegał przepadkowi" - zapowiedział.

Ziobro zaznaczył, że takie rozwiązania są skutecznym i zdecydowanym narzędziem funkcjonującym w wielu krajach europejskich. Wymienił przy tym Włochy, Wielką Brytanię i Niemcy - choć zaznaczył, że rozwiązania te "w pewnych niuansach się różnią".

"Te rozwiązania pozwalają w sposób dużo bardziej skuteczny przejmować mienie należące też do ewentualnych przestępców terrorystów, bo przecież z takim zagrożeniem też możemy mieć do czynienia. Na terenie Polski są prowadzone postępowania związane z tym, że grupy terrorystyczne zbierały środki na prowadzenie swoich działalności i w takim wypadku również te rozwiązania będą gwarancją skutecznego przejmowania mienia na rzecz państwa" - dodał Ziobro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • boro 2016-04-25 16:02:37
    Pierwszą patologią PiS jest to że wszyscy jesteście przestępcami konstytucyjnymi ! Jak się nauczycie demokracji i uszanowania prawa to możecie mówić o tym co chcielibyście poprawić w Polsce !Poprawcie się sami !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA