REKLAMA

Beata Szydło komentuje wspólny list byłych prezydentów

 • Autor: PAP/JS
 • 25 kwietnia 2016 12:45
Beata Szydło komentuje wspólny list byłych prezydentów Według Szydło, "ci, którzy stracili władzę, uważają, że to oni są (obrońcami) demokracji" (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Sygnatariusze listu nie chcą zgadzać się z wolnymi wyborami Polaków - powiedziała premier Beata Szydło, pytana o list otwarty b. prezydentów, szefów MSZ i opozycjonistów, którzy napisali m.in., że PiS nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego.

"Dzisiaj ten list, piszą ci, którzy mówią demokracja to my, a ja mówię inaczej, demokracja to są wolne wybory Polaków. Polacy wybrali w wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość, wybrali program PiS i nam dali odpowiedzialność za prowadzenie polskich spraw. To był wolny wybór Polaków" - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej.

W liście otwartym opublikowanym w poniedziałek byli: prezydenci, ministrowie spraw zagranicznych, działacze opozycji w PRL, zaapelowali do wszystkich Polaków o kierowanie się w codziennej pracy i działaniu porządkiem prawnym zgodnym z Konstytucją, a także do polityków opozycji o współdziałanie w obronie państwa prawa oraz swobód obywatelskich. "Próba stworzenia przez PiS porządku własnego jest uzurpacją władzy. Wzywamy polityków obozu rządzącego, którym drogie są państwo i demokracja, do odmowy udziału w ich niszczeniu. Przypominamy, że za łamanie Konstytucji winni poniosą odpowiedzialność" - napisali autorzy listu.

Czytaj też: Byli prezydenci piszą wspólny list. Gliński komentuje

Według Szydło, "ci, którzy stracili władzę, uważają, że to oni są (obrońcami) demokracji". "To pokazuje nie tylko punkt widzenia i nie tylko sposób myślenia tych, którzy są sygnatariuszami tego listu, ale też pokazuje, że ci ludzie nie chcą zgadzać się z wolnymi wyborami Polaków" - podkreśliła szefowa rządu.

"My, polski rząd, Prawo i Sprawiedliwość, realizujemy dzisiaj wolę polskich wyborców i to jest demokracja, bo jeżeli w demokratycznych wyborach Polacy wybrali konkretną partię, konkretny program i oddali w nasze ręce rządy w Polsce, to znaczy, że to jest ich wola, demokratyczna wola, którą my szanujemy" - powiedziała premier.

Zdaniem sygnatariuszy listu najbliższe miesiące zadecydują o losie praworządności i demokracji w Polsce. "Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego, paraliżowania pracy Trybunału Konstytucyjnego i całej władzy sądowniczej. Parlament pracuje pod dyktando niewielkiej większości lekceważąc argumenty i interesy mniejszości" - czytamy w liście.

Czytaj: Beata Szydło i Zbigniew Ziobro: Wyeliminujemy patologie w wyłudzaniu podatku VAT

Jego autorzy uważają, że Polska zmierza do autorytaryzmu i izolacji w świecie i dla powstrzymania tej tendencji niezbędna jest pełna mobilizacja społeczeństwa i środowisk opozycji oraz wypracowanie programu wspólnego działania na rzecz obrony demokracji.

Pod listem podpisali się b. prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski; b. szefowie MSZ: Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski; b. opozycjoniści: Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis, Jerzy Stępień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Iwona 2016-04-26 12:36:10
  Trzech NAJGORSZYCH ANTYPOLSKICH TYPÓW !!! Którzy przynieśli POLSCE najwięcej WSTYDU!!! KOMUNISTA kwach ALKOHOLIK , ANALFABETA sprzedawczyk"TW"BOLEK i IDIOTA komoruski SZOGUN ŁĄCZĘ się w BULU i NADZIEJII !!!!!!!!!!!!!!!!! ....... No BŁAGAM CIĘ!!! Czy to trzeba KOMENTOWAĆ !!!????????? WSTYD ,WSTYD i WSTYD !
 • Polska stoi murem, prawo! 2016-04-25 14:02:53
  Jestem ciekaw czego się nabrała premier, co mają wolne wybory do rządów terroru i bezprawia niszcząc dorobek Polski pod każdym względem. Podważanie Konstytucji RP jest równoznaczne z nieakcentowaniem trójpodziału władzy, tym samym braku szacunku społeczeństwa do władzy wykonawczej , w danych okolicznościach wpisujący się Rząd w anarchię powinien rozpisać nowe wybory parlamentarne gdyż nie akceptują prawa wobec którego zostali wybrani w wyborach powszechnych 2015.
 • EWA 2016-04-25 12:57:49
  konstytucja uchwalona przez komunistycznego czlowieka!! - to nie jest ani w calu demokratyczna konstytucja i dlaczego obwiazuje? to po pierwsze! po drugie dlaczego chca przypasowac wybory do konstytucji ? wolna demokacja to i wybory - a wlasciwie o co chodzi tym, ktorzy juz nawet procentow paru glosow nie maja- bo takie myslenie to obled? czy nie tak?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA