REKLAMA

Beata Szydło po posiedzeniu RCB: Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie

  • Autor: PAP/JS
  • 22 marca 2016 12:36
Beata Szydło po posiedzeniu RCB: Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie Posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

• W związku z eksplozjami w Brukseli odbyło się posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
• Premier zapewniła, że polscy obywatele są bezpieczni.
• Nie ma podstaw, by wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa - oceniła.

W posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, zwołanego na wniosek premier Beaty Szydło, uczestniczyli również m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oraz szef BBN Paweł Soloch.

Głównym tematem rozmów była sytuacja po zamachach terrorystycznych w Brukseli.

- Myślami jesteśmy w Brukseli, modlitwą za ofiary - powiedziała szefowa rządu. "Mamy nadzieję, że ofiar nie będzie już więcej, ale wszyscy myślimy o tym, co stało się właśnie tam" - podkreśliła premier tuż przed rozpoczęciem posiedzenia.

- Dzisiejszy dzień miał wyglądać zupełnie inaczej, ale tragedia w Brukseli zweryfikowała nasze plany - powiedziała szefowa rządu, która miała wziąć udział w prezentacji kampanii informacyjnej na temat programu "Rodzina 500 Plus". Szydło podkreśliła jednak, że "w tej chwili najważniejsze jest to, co dzieje się w Brukseli".

Po zakończeniu posiedzenia RCB ponownie złożyła wyrazy współczucia Belgom.

- Jeszcze raz chce przekazać wyrazy współczucia Belgii. Na ręce premiera złożyłam oficjalne kondolencje. Dzisiejsze wydarzenia pokazują, że wszystkie wartości przez nas uznawane jako fundamenty budowania wspólnoty, zaczynają lec w gruzach. Obowiązkiem państw jest bronić swoich obywateli, ale obowiązkiem nas wszystkich jest bronić bezpieczeństwa Europy - mówiła premier.

Jak podkreśliła, musimy być solidarni w takich chwilach. - Poza solidarnością, potrzebne są skuteczne działania. Obowiązkiem rządzących jest zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Musimy być skuteczni w tych działaniach, ponieważ terroryści poczynają sobie coraz śmielej - podkreślała.

O spotkaniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mówiła: - Zebraliśmy się, by ocenić sytuację. Mogę zapewnić polskich obywateli, że są bezpieczni. Wszystkie służby działają, są w pogotowiu, będą wzmożone kontrole w miejscach komunikacji m.in. na dworcach i lotniskach. Ale w tej chwili Polska jest krajem bezpiecznym. Nie ma podstaw, by wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa. Służby monitorują sytuację. Jeśli sytuacja będzie wymagała, by odbyło się kolejne spotkanie RCB, może dojść do niego jeszcze dzisiaj - zapewniła.

Do zadań Rządowego Centrum Bezpieczeństwa należy m.in. analizowanie i monitorowanie zagrożeń, w tym terrorystycznych, oraz uruchamianie procedur zarządzania kryzysowego na poziomie krajowym.

W Brukseli doszło do serii eksplozji. Jak podała belgijska prokuratura 13 osób zginęło w podwójnej eksplozji, do której doszło rano w hali odlotów na lotnisku Zaventem w Brukseli. Do wybuchów doszło także na stacjach metra w pobliżu instytucji UE, gdzie - według mediów - zginęło 10 osób.

W całej Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Lotnisko w Brukseli ewakuowano i zamknięto. Drogi dojazdowe zostały zablokowane dla normalnego ruchu. Nie kursuje metro, wstrzymano także ruch autobusów i tramwajów, zamknięto główne stacje kolejowe.

Tamtejszy rządowy sztab kryzysowy wydał komunikat do mieszkańców, by zostali w domach albo w pracy i nie wychodzili na zewnątrz. Także Komisja Europejska wydała takie zalecenie dla swoich urzędników.

Czytaj też: MSZ weryfikuje, czy wśród poszkodowanych w zamachach w Brukseli są Polacy

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA