REKLAMA

Beata Szydło: Polskie sprawy trzeba rozwiązywać w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 12 stycznia 2016 17:53
Beata Szydło: Polskie sprawy trzeba rozwiązywać w Polsce Premier zadeklarowała także, że w przyszłości odbędą się kolejne spotkania z przedstawicielami sejmowych klubów (fot. KPRM/twitter)

· Premier: „Źle się stało, że te sprawy zostały przeniesione na arenę międzynarodową”.
· Rolą premier obrona dobrego imienia Polski.
· Minister Waszczykowski zaprezentował kierunek rozwoju polityki zagranicznej rządu na Komisji Spraw Zagranicznych.

Zgodziliśmy się, że sprawy polskie należy rozwiązywać w Polsce - powiedziała premier Beata Szydło po wtorkowym spotkaniu z liderami klubów parlamentarnych. Jak zaznaczyła, jej rolą na forum UE jest obrona dobrego imienia Polski i odkłamanie pojawiających się nieuprawnionych opinii o naszym kraju.

"Jest dla mnie rzeczą oczywistą, że polski premier zawsze reprezentuje Polskę, kiedy należy bronić jej dobrego imienia. Oczywiście dla mnie było jednoznaczne, i również przed dzisiejszym spotkaniem, że to będę podejmować" - powiedziała Szydło, pytana o apele opozycji, by to ona reprezentowała Polskę 19 stycznia na debacie w Parlamencie Europejskim.

Premier zadeklarowała także, że w przyszłości odbędą się kolejne spotkania z przedstawicielami sejmowych klubów. "To było dobre i potrzebne spotkanie. Myślę, że czas, by te emocje, które zostały wywołane przez nieodpowiedzialne środowiska na temat sytuacji w Polsce, uspokoić" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej.

"Zgodziliśmy się co do tego, że sprawy polskie należy rozwiązywać tutaj, w Polsce. Źle się stało, że te sprawy zostały przeniesione na arenę międzynarodową, ale zrobimy wszystko, by ta sytuacja się uspokoiła i żeby te nieuprawnione i nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji w Polsce wyjaśnić" - zaznaczyła szefowa rządu.

Dodała, że wierzy, iż wtorkowe spotkanie przekonało wszystkich przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych, szczególnie opozycyjnych, że warto rozmawiać i spierać się merytorycznie.

Premier wyraziła też przekonanie, że rozmowa z liderami klubów parlamentarnych to dobry krok w tym kierunku, aby opozycja konstruktywnie włączyła się w realizację polityki zagranicznej, którą rząd będzie chciał prowadzić "w interesie Polski i Polaków".

"Umówiliśmy się, że kluby parlamentarne wykażą konstruktywną współpracę, podejmą działania, żeby ich przedstawiciele w PE, w grupach parlamentarnych, również stanęli po stronie tych faktów, które będzie prezentował polski rząd" - podkreśliła premier.

Szydło zaznaczyła, że "jest dla niej jednoznaczne", że jej rolą na forum UE jest "prezentowanie polskiego stanowiska, obrona dobrego imienia Polski i odkłamanie nieuprawnionych opinii, które na temat Polski pojawiały się w ostatnich dniach".

fot. KPRM/twitter

Premier odpowiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie na pytanie zadane przez jednego z użytkowników internetu. Zapytał on, kiedy będzie przedstawiona zostanie informacja szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego na temat polityki zagranicznej.

"Minister Waszczykowski zaprezentował już przyjęty przez Radę Ministrów program kierunków rozwoju polityki zagranicznej rządu na Komisji Spraw Zagranicznych. Zwróciliśmy się w tej chwili z propozycją do Prezydium Sejmu, by jeszcze w styczniu (...) taka informacja ze strony pana ministra została wygłoszona" - odpowiedziała Szydło.

Dopytywana przez dziennikarzy premier powiedziała, że informacja szefa MSZ ma być wygłoszona nie na najbliższym, a na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 27-29 stycznia.

W spotkaniu, które odbyło się w gmachu KPRM, uczestniczyli m.in.: szef klubu PiS - Ryszard Terlecki i rzeczniczka tego klubu Beata Mazurek, szef klubu PO - Sławomir Neumann, a także wiceszef klubu Platformy Rafał Trzaskowski, szef klubu Nowoczesnej - Ryszard Petru, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Kukiz'15 - był reprezentowany przez wiceszefa klubu Marka Jakubiaka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA