REKLAMA

Beata Szydło przed unijnym szczytem: Nic bez nas, bez naszej zgody

 • Autor: PAP/JS
 • 09 marca 2017 15:18
Beata Szydło przed unijnym szczytem: Nic bez nas, bez naszej zgody Premier Beata Szydło tuż przed unijnym szczytem, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Nic bez nas, bez naszej zgody - powiedziała premier Beata Szydło tuż przed unijnym szczytem, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej.
• Nie ma zgody na to, by przewodniczącym została osoba bez zgody państwa, z którego pochodzi - zaznaczyła.

Polski rząd popiera kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego, o reelekcję ubiega się obecny szef RE Donald Tusk.

"Nic bez nas, bez naszej zgody. Ja myślę, że dzisiaj warto w tym budynku tę główną zasadę, która buduje wspólnotę, przypomnieć i ja to zrobię" - zapowiedziała premier przed rozpoczęciem szczytu UE. "Przypomnę, że dla wzajemnego szacunku, dla solidarności, dla poczucia wspólnoty jest potrzebne uszanowanie zdania wszystkich państw członkowskich" - mówiła dziennikarzom.

Jak podkreśliła, "nie ma zgody na to, żeby państwo członkowskie, które reprezentuje inną opinię, inny pogląd, nie było wysłuchane". "Nie ma zgody na to, byśmy ten fundament wspólnoty, który jest oparty na jedności, w tej chwili burzyli" - powiedziała Szydło.

"Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami" - podkreśliła premier.

"Chodzi o zasady. Wszyscy ci, którzy w tę zasadę uderzają, prowadzą do tego, że nie budują jedności wspólnoty, tylko wspólnotę dzielą" - zaznaczyła. Według niej "dla Polski jest oczywiste, że zasadami się nie handluje i nie ma zgody na to, by przewodniczącym Rady Europejskiej, kimkolwiek by on był, została osoba bez zgody państwa, z którego dana kandydatura pochodzi".

Czytaj też: Węgry poprą kandydaturę Tuska na szefa Rady Europejskiej

"Polska będzie do końca broniła zasad, które są fundamentem UE. Te państwa, które tego nie rozumieją, prowadzą do destabilizacji. My chcemy budować jedność Europy, jedność UE" - mówiła.

Wybór szefa RE to pierwszy oficjalny punkt szczytu, który ma rozpocząć się o godz. 16. Jeszcze przed szczytem Szydło ma rozmawiać z kanclerz Niemiec Angelą Merkel; odbędzie też zwyczajowo konsultacje z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Wcześniej premier rozmawiała z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • michal 2017-03-09 18:42:21
  Do Sk: wyprowadz sie do konserwatywnej rosji jak ci nie odpowiada
 • Sk 2017-03-09 17:43:26
  To co się stało jest dowodem na to że neoliberlno- neolewacka ,, europa" dalej prowadzi nasz kontynent na samozatracenie- niestety ?!
 • Rząd Infantokracji 2017-03-09 15:45:54
  Nasz siermiężny nibyrząd / nierząd nic a nic nie rozumie. Mój pies byłby lepszym premierem bo przynajmniej nic be nie zepsuł i zawsze robił dobrą minę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA