REKLAMA

Beata Szydło: Ustawa dezubekizacyjna to przywrócenie sprawiedliwości

  • Autor: PAP/JS
  • 02 października 2017 20:30
Beata Szydło: Ustawa dezubekizacyjna to przywrócenie sprawiedliwości Premier Beata Szydło pytana w TVP o cel tej ustawy odpowiedziała, że jest nim "przywrócenie sprawiedliwości" (fot. Kancelaria Premiera.twitter)

Ustawa dezubekizacyjna to przywrócenie sprawiedliwości i zwrócenie uwagi, że państwo polskie nie pozwoli więcej na to, żeby osoby, które były ofiarami cierpiały, a oprawcy czerpali profity - powiedziała w "Gościu Wiadomości" TVP premier Beata Szydło.

W niedzielę (1 października) weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna, która obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na jej mocy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

Premier pytana w TVP o cel tej ustawy odpowiedziała, że jest nim "przywrócenie sprawiedliwości".

"Nie może być tak, że oprawcy mają większe uposażenie i praktycznie rzecz biorąc za swoje niecne czyny w ogóle nie zostali ukarani, a ofiary tych ludzi bardzo często na skraju nędzy musiały żyć" - powiedziała szefowa rządu.

"To jest przede wszystkim przywrócenie sprawiedliwości, zwrócenie uwagi na to, że polskie państwo jest państwem, które nie pozwoli już więcej na to, żeby ci, którzy byli ofiarami cierpieli, a ci, którzy byli oprawcami czerpali profity" - dodała.

Według premier przepisy te weszły w życie zbyt późno, a przez 28 lat "stare układy konserwowane przez III RP" przyzwalały na to, żeby osoby związane z aparatem bezpieczeństwa PRL otrzymywały wysokie emerytury.

"Rząd PiS, PiS wywiązuje się ze swoich zobowiązań wyborczych również i w tym zakresie i konsekwentnie krok po kroku zmieniamy wszystkie te patologie, które były utrzymywane przez tyle lat" - powiedziała szefowa rządu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ela 2017-10-03 01:04:15
    Po wejściu w życie pisowskiej ustawy "dezubekizacyjnej" zabójcy Popiełuszki mają większe emerytury niż oficerowie, którzy przeprowadzili operację Samum, za którą Amerykanie darowali Polsce 16,5 mld dolarów długu. Ci pierwsi nie przeszli weryfikacji, pracowali potem w cywilu i ich ustawa nie obejmie. Ci drudzy przeszli pozytywnie weryfikację w 1990, służyli ponad 20 lat RP, a teraz odebrano im znaczną część emerytury za służbę Polsce. 6 osób popełniło samobójstwa, 8 osób zmarło w wyniku zawałów po wprowadzeniu tej represyjnej ustawy. Kaczyński masz krew na rękach.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA