REKLAMA

Beata Szydło: w 2017 r. nie zabraknie pieniędzy w budżecie

  • Autor: PAP
  • 26 lutego 2016 21:51
Beata Szydło: w 2017 r.  nie zabraknie pieniędzy w budżecie Beata Szydło (fot. facebook.com/BeataSzydlo)

Nie ma obaw o to, że w 2017 roku w budżecie państwa braknie na cokolwiek pieniędzy - zapewniła w piątek (26 lutego) premier Beata Szydło. Zapewniła, że rząd jest przygotowany na to, by w tym roku przyjąć projekt prezydenta ws. wieku emerytalnego.

Minister finansów Paweł Szałamacha przygotował zestaw ustaw dot. uszczelnienia systemu podatkowego oraz stworzenia systemu informatycznego w celu kontroli skarbowej. Ustawy te zaczną działać w 2016 roku - zapowiedziała szefowa rządu. Zaznaczyła, że minister rozwoju Mateusz Morawiecki przygotował plan prorozwojowy, który także zaowocuje wpływami do budżetu.

- Nie ma obaw o to, że w 2017 roku braknie na cokolwiek pieniędzy - oświadczyła szefowa rządu. Podkreśliła, że przyszłoroczny budżet będzie przygotowany od początku do końca przez obecną ekipę rządzącą. - W tym roku zastaliśmy budżet, który przygotowała poprzednia ekipa - dodała Szydło.

Premier zaznaczyła, że projekty dotyczące 12 zł stawki wynagrodzenia oraz wprowadzenia 15-procentowego CIT dla małych przedsiębiorców są już przygotowane. - Projekt 12 zł jest po uzgodnieniach i będzie trafiał na rząd do przyjęcia, natomiast projekt dot. 15-procentowego CIT został wczoraj przez ministra finansów zgłoszony do uzgodnień (międzyresortowych). Te dwa projekty już są i wejdą w życie niebawem, po uchwaleniu przez Sejm, myślę, że to jest kwestia dwóch, trzech miesięcy - zapowiedział premier.

Szydło podkreśliła, że obniżenie wieku emerytalnego to jedno z głównych zobowiązań wyborczych PiS, a także prezydenta. - Prezydent Andrzej Duda wywiązał się z tego zobowiązania, złożył projekt ustawy, który w tej chwili jest w komisji sejmowej po pierwszym czytaniu. Wszystko zależy od tego, jakie będzie tempo prac w Sejmie. Jesteśmy przygotowani na to, żeby ten projekt został uchwalony w tym roku i żebyśmy mogli od 2017 roku mieć zmieniony system - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że w trakcie uzgodnień w Radzie Dialogu Społecznego ze strony związków zawodowych pojawiły się uwagi dotyczące tego, aby obniżenie wieku emerytalnego było połączone z okresem składkowym.

- Prezydent przygotował taki projekt, który zresztą jest zgodny z programem PiS; myśmy również mówili o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla pań i 65 dla panów, czyli powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takiego rozwiązania. Natomiast jeżeli w trakcie dyskusji parlamentarnej pojawią się inne wnioski, czy wpłyną inne projekty, to zapewne Sejm zechce pracować nad dwoma projektami - powiedziała premier.

- W tej chwili mamy projekt prezydenta. Jesteśmy przygotowani na to, żeby go przyjąć w tym roku. Rząd popiera projekt prezydenta, co nie znaczy, że nie rozmawiamy również Solidarnością, ponieważ mamy od nich uwagi. Poprosili o rozmowy i ta dyskusja również się toczy - powiedziała premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Marek.S 2016-02-27 11:31:39
    Dla nich oczywiście nie zabraknie. Pomogłem obalić poprzedni Rząd na największej w historii powojennej Polski aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin na "B" budowlane z rażącym naruszeniem wszelkich norm przepisów prawa jak i Konstytucji RP, co z tego mam jako prawicowiec, po 100dniach Rządów PiS musiałem zaciągną kredyt na 20tyś złotych na 6lat do spłaty 30tyś zł. Jak chcecie zawierzyć PiS proponuje wizytę z szybkim leczeniem psychiatry, PiS to oszuści jestem tego przykladem działający tyko w własnym interesie nie szanujący zasad etyki itd. Polsko jesteśmy zgubieni!
  • BARBARA 2016-02-26 22:53:07
    JUŻ TAKIE BAJKI TO O 19:00 POWINNI NADAWAĆ. BO NIKT DOROSŁY W TO NIE UWIERZY.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA