REKLAMA

Będą zmiany w kodeksie wyborczym. Kto odejdzie z partii, straci mandat posła

  • Autor: PAP/JS
  • 10 maja 2016 07:38
Będą zmiany w kodeksie wyborczym. Kto odejdzie z partii, straci mandat posła Oficjalnie głównym celem nowelizacji kodeksu jest uregulowanie kwestii ciszy przedwyborczej w internecie i sprawa montażu kamer w lokalach wyborczych (fot. twitter/Kancelaria Sejmu)

• Do końca czerwca PiS zamierza przedstawić projekt zmian w kodeksie wyborczym.
• Jeśli wejdą one w życie, zmiana przynależności partyjnej posła będzie jednoznaczna z opuszczeniem parlamentu – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Oficjalnie głównym celem nowelizacji kodeksu jest uregulowanie kwestii ciszy przedwyborczej w internecie i sprawa montażu kamer w lokalach wyborczych. Wszystko wskazuje jednak na to, że przy okazji PiS zajmie się również wprowadzeniem mandatu związanego (imperatywnego) - ujawnia dziennik.

Przyjęcie tej zasady będzie oznaczać, że odejście lub wykluczenie z partii będzie oznaczać automatyczną utratę statusu parlamentarzysty.

Czytaj też: Czy PiS zjada dzieci na śniadanie? "Ludzie się boją..."

Nowy typ mandatu z pewnością scementuje władzę partii, ale nie wszystkim się to podoba. Posłanka Marta Golbik z Nowoczesnej uważa, że przechodzenie z jednego ugrupowania do drugiego może być uznane za coś godnego pochwały przez tych wyborców, którzy się rozczarowali.

Innego zdania są parlamentarzyści z PiS. "Wyobraźmy sobie sytuację, w której naród powierza władzę określonej formacji, a ta ją traci tylko dlatego, że kilku posłów przechodzi do innego ugrupowania" - wskazuje Jacek Sasin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Karolina 2016-05-10 11:39:31
    Popieram. W wyborach do Sejmu większość obywateli głosuje na partię.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA