REKLAMA

Będzie powtórne głosowanie ustawy budżetowej? Sasin odpowiada

  • Autor: PAP
  • 30 grudnia 2016 10:28
Będzie powtórne głosowanie ustawy budżetowej? Sasin odpowiada Jacek Sasin (fot.:youtube.com)

• -Jesteśmy gotowi wyciągnąć rękę do opozycji, proponujemy powrót od normalnej pracy - powiedział w piątek (30 grudnia) poseł PiS Jacek Sasin.
•- Niech opozycja zacznie spełniać swoją konstytucyjną rolę, czyli recenzowania rządu - dodał.

Sasin pytany w piątek w Radiu Zet o ofertę PiS dla opozycji, odpowiedział: "wróćmy do normalnej pracy".

- Niech opozycja zacznie spełniać swoją konstytucyjną rolę, którą ma, czyli recenzowania rządu, przygotowywania kontrpropozycji dla propozycji rządu, przedstawiania własnego programu. I do tego proponujemy również wzmocnienie roli opozycji, mówił o tym prezes Jarosław Kaczyński, czyli większe uprawnienia dla lidera opozycji - zaznaczył.

- My pokazujemy, nawet wtedy, kiedy mamy niezwykle krytyczną ocenę działań opozycji (...), że jesteśmy gotowi jednak, mimo tej krytycznej oceny, wyciągnąć rękę i dać opozycji możliwość funkcjonowania konstruktywnego w strukturze państwa, ale nie możemy się zgodzić na łamanie prawa - dodał.

Przed świętami Bożego Narodzenia prezes PiS zaproponował umocnienie opozycji w parlamencie. "Chcemy przekazać społeczeństwu i opozycji pozytywny sygnał, wyciągniętą rękę" - mówił na wspólnej z politykami PiS konferencji prasowej.

Sasin przyznał, że okupowanie sali plenarnej parlamentu jest "rzeczywistym problemem". "To, że posiedzenie parlamentu być może będzie musiało się odbyć w innej sali nie jest czymś zwyczajnym. Dobrze byłoby, by ten problem, ten kłopot, który mamy rozwiązać w sposób polubowny" - powiedział.

Zdaniem posła PiS, działania opozycji "miały znamiona puczu". "Okupacja parlamentu, czyli sparaliżowanie najważniejszego organu władzy" - argumentował. Jego zdaniem, "sparaliżowanie parlamentu" i "nieuchwalenie budżetu" miały być drogą opozycji do przejęcia władzy. Przypomniał, że w konstytucji są określone terminy, do kiedy budżet powinien być przedstawiony prezydentowi.

Zwrócił uwagę, że z jego informacji wynika, iż posłowie opozycji będą okupować salę plenarną "do skutku". -Ja już słyszałem, że będą siedzieć do skutku. Jak rozumiem, do czasu osiągnięcia celu, który sobie założyli - mówił poseł PiS.

Dopytywany, czy opozycja powinna być postawiona przed sądem, powiedział: "my jesteśmy partią, która nie chce sięgać po tego typu rozwiązania, dlatego wyciągamy rękę do zgody, mimo wszystko". - Chcemy kompromisu, chcemy rozmów - dodał Sasin.

Podkreślił, że ustawa budżetowa na 2017 rok została uchwalona prawidłowo.

- Nie można w nieskończoność głosować tej ustawy jeszcze raz, bo komuś się to nie podoba - argumentował.

Sasin pytany, czy zagłosowałby za rozwiązaniem parlamentu powiedział: "to jakaś bzdura. Nie ma żadnych powodów, żeby taki wniosek składać i głosować". Jak mówił, "równie dobrze można złożyć wniosek o przywrócenie monarchii w Polsce". "To jest absurdalny wniosek" - ocenił.

Od piątku 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Wcześniej w tej samej sali odbyło się posiedzenie klubu PiS. Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne.

Zgodnie z zapowiedziami PO i Nowoczesnej protest w Sejmie ma trwać do 11 stycznia, czyli do następnego posiedzenia niższej izby parlamentu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wili 2016-12-30 16:52:12
    petru czyli 6-kroli on sam niewie co robi i po co i niech nie straszy polakow bo polacy cierpliwi sa do pewnego czasu i jak zajdzie potrzeba to przyjada do warszawy w ilosci miliona i co zrobi petru ze schetyna a mianowicie petru do rumuni a schetyna na ukraine tam gdzie ich korzenie a wy panowie uderzcie sie w piersi i przestancie robic z polakow idiotow poniewaz polacy to juz nie dadza sie wam oszukac i wezcie sie do roboty poniwaz wasi wybrcy przynajmniej moi znajomi ktorzy na was glosowali maja dosyc waszych wyglupow przez ostatni rok a jezeli petru i schetyna nie moga zrozumiec co to znaczy byc w opozycji to niech wezma gumowy mlotek i uderza sie w glowe aby zrozumiec ze przegrali wyboryREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA