
Polskie służby cały czas monitorują sytuację i analizują wszystkie informacje oraz sygnały; jesteśmy przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa - oświadczył minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak w związku z atakiem terrorystycznym w Berlinie.
Jak podkreślono w komunikacie resortu, "szef MSWiA z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o wczorajszym zamachu na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie".
"Ofiarami tego barbarzyńskiego ataku stali się niewinni ludzie. Wyrażam nasz kategoryczny sprzeciw i potępienie wobec takich aktów terroru. Polska dołoży wszelkich starań, aby zapobiegać ewentualnym zagrożeniom terrorystycznym" - podkreślił Błaszczak.
Poinformował, że polskie służby są w stałym kontakcie ze służbami niemieckimi. "Niezwykle niepokojący jest fakt, że pierwszą ofiarą terrorystów okazał się polski obywatel, kierowca ciężarówki wykorzystanej do przeprowadzenia zamachu. Dlatego zapewniam o gotowości naszych służb do wyjaśnienia wszelkich okoliczności całego zdarzenia - podkreślił szef MSWiA.
Minister przypomniał, że dzięki ustawie antyterrorystycznej wzmocniono koordynację służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce oraz poprawiono efektywność funkcjonowania krajowego systemu antyterrorystycznego. "Między innymi te rozwiązania pozwoliły skutecznie zadbać o bezpieczeństwo tysięcy pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży" - wskazał Błaszczak.
W ocenie szefa resortu spraw wewnętrznych konieczne jest zdefiniowanie na nowo europejskiej polityki w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego i walki z terroryzmem.
"Wczorajsze wydarzenia w Berlinie to kolejny w tym roku atak na Europejczyków. Naszym obowiązkiem jest skutecznie chronić naszych obywateli i zrobić wszystko, aby nie doszło do podobnych wydarzeń w przyszłości" - zaznaczył.
Błaszczak zwrócił się do premier Beaty Szydło z wnioskiem o wsparcie działań prewencyjnych Policji, siłami Żandarmerii Wojskowej. "Po tegorocznych zamachach w Nicei i Brukseli oraz po wczorajszych wydarzeniach w Berlinie, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa jest zintensyfikowanie działań prewencyjnych i zapobiegawczych polskich służb. Dlatego istotne byłoby wsparcie działań Policji przez Żandarmerię Wojskową" - podkreślił minister.
Policja i Straż Graniczna patrolują lotniska, dworce kolejowe, centra handlowe i inne duże skupiska ludzi. "Musimy pamiętać, że zarówno w sklepach, jak i na dworcach, czy lotniskach trwa wzmożony ruch przedświąteczny. Polacy robią zakupy i podróżują, aby odwiedzić swoich bliskich na Święta Bożego Narodzenia. Dodatkowo policjanci dbają o bezpieczny przebieg manifestacji" - zaznaczył szef MSWiA.
Ostatnio ŻW wspierała policję podczas zabezpieczeń obchodów związanych z 11 listopada. Na mocy zarządzenia premier, żołnierze ŻW mogli np. wylegitymować każdą osobę, zatrzymać ją w razie uzasadnionego podejrzenia, że popełniła przestępstwo, dokonać kontroli osobistej, a gdy ktoś nie podporządkował się ich poleceniom, zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet - w określonych ustawą przypadkach - użyć broni palnej.
Na co dzień ŻW jest służbą do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa żołnierzy w służbie czynnej, pracowników wojska (ale w ściśle określonych przypadkach), a także osób przebywających na terenie należącym do armii.
W poniedziałek (19 grudnia) wieczorem ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w okolicach dworca ZOO w Berlinie. Według ostatniego bilansu zginęło, co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych, w tym część ciężko. Policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o kierowanie pojazdem. Wśród 12 ofiar śmiertelnych poniedziałkowego zamachu w Berlinie jest polski obywatel, którego ciało z raną postrzałową znaleziono na miejscu pasażera ciężarówki.



Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PRZECZYTAJ TAKŻE
- 11:47 Marszałek Senatu demaskuje działania Władimira Putina. Cierpi cała Unia
- 11:13 Były szef parlamentu skazany na 15 lat więzienia
- 10:52 PiS ma małe szanse w największych miastach
- 10:25 Nadchodzi nowy porządek międzynarodowy. Co ma robić Polska?
- 10:24 Elżbieta Rafalska musi odejść? Tak twierdzi część polityków
- 09:57 Poseł krytykuje pomysły premiera: konfliktowanie społeczeństwa
- 09:44 Robert Biedroń przystąpi do koalicji PO i Nowoczesnej?
- 09:24 Są zatrzymania w sprawie reprywatyzacji w Warszawie
- 09:20 PiS poszedł na "wojenkę" Andrzejem Dudą? Prezydent nie składa broni
- 08:20 Silvio Berlusconi doczekał się filmu o sobie samym
- 1 "Gazeta Polska": Wpływowe powiązania "hien rynkowych"
- 2 Szef MON zapowiada patriotyczne ławki na 100-lecie niepodległości
- 3 CBA zatrzymało byłego ministra sprawiedliwości
- 4 Tak głosują bogaci i biedni. Różnice są ogromne
- 5 PO szykuje marsz wolność
- 6 Zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze w tym roku
- 7 Premier Morawiecki: zbudujemy model państwa solidarnościowego
- 8 Polska naruszyła prawo. Jest wyrok Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej
- 9 Marek Zagórski. Kim jest nowy minister cyfryzacji?
- 10 Beata Szydło mówi, kiedy rząd przedstawi propozycję podwyżki emerytur
- 1 Wybory 2020: Donald Tusk kandydatem PO na prezydenta Polski?
- 2 Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom
- 3 Nieoficjalnie. Ustawa o IPN zamknęła Dudzie i Morawieckiemu wstęp do Białego...
- 4 Beata Szydło tłumaczy nagrody dla ministrów: To były oficjalne nagrody z...
- 5 Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 16-22 kwietnia 2018 r.
- 6 Sondaż: Polacy nie wierzą w tezę o zamachu smoleńskim
- 7 Zdzisław Krasnodębski: Donald Tusk nie jest zagrożeniem dla PiS
- 8 Donald Tusk: PiS nie jest na wieki wieków
- 9 Konwencja: PiS zaprezentuje nowe propozycje dla Polaków
- 10 Antoni Macierewicz zaprzecza doniesieniom o niepublikowaniu raportu...
Skomentuj (2 komentarzy)