REKLAMA

Błaszczak: Służby nie raportują podwyższonego zagrożenia w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lipca 2016 12:32
Błaszczak: Służby nie raportują podwyższonego zagrożenia w Polsce Minister zapewnił też, że służby przygotowane są do Światowych Dni Młodzieży (fot. MSWiA/twitter)

Służby nie raportują podwyższonego zagrożenia terrorystycznego w Polsce - powiedział minister Mariusz Błaszczak po posiedzeniu zespołu antyterrorystycznego, który zebrał się w związku z zamachem w Nicei.

Minister zapewnił też, że służby przygotowane są do Światowych Dni Młodzieży. "Nie damy się zastraszyć, jesteśmy przygotowani do Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie służby raportują, że jesteśmy przygotowani na przyjęcie pielgrzymów" - powiedział Błaszczak.

Szef MSWiA był  pytany przez dziennikarzy o to, czy w związku z atakiem terrorystycznym w Nicei planowane są zmiany w systemie zabezpieczeń na Światowych Dniach Młodzieży.

Minister podkreślił, że w czasie ŚDM będzie działał ten sam system dowodzenia, co podczas ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Warszawie. "Są to sprawdzone formuły; chodzi tu przede wszystkim o koordynację działań, również służb, które są pod nadzorem innych ministrów niż minister spraw wewnętrznych i administracji. Ta formuła bardzo dobrze sprawdziła się w czasie szczytu NATO, nie trzeba dokonywać, czy przeprowadzać jakichkolwiek zmian" - dodał.

Błaszak powiedział też - odnosząc się do działań swojego resortu w związku z zagrożeniem terrorystycznym - że w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie w Polsce, jest więcej patroli policyjnych i patroli Straży Granicznej.

"Tak dzieje się już od wielu miesięcy, od czasu zamachów terrorystycznych w Brukseli; utrzymaliśmy ten stan, jest również przywrócona kontrola graniczna w strefie Schengen, a więc na granicy polsko-niemieckiej, polsko-czeskiej, polsko-słowackiej, zawiesiliśmy mały ruch graniczny z Obwodem Królewieckim oraz z Ukrainą" - mówił.

Błaszczak zaznaczył, że polskie służby działają i zapewnił, że Polska jest przygotowana na przyjęcie pielgrzymów, którzy przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

Nie ma informacji o zagrożeniach związanych z Brzegami

"Służby nie raportują, by w sprawie lokalizacji uroczystości ŚDM w podkrakowskich Brzegach były "jakiekolwiek problemy" - powiedział Błaszczak.

Był pytany m.in. o to, czy nie jest rozważana zmiana lokalizacji modlitewnego czuwania młodzieży z udziałem papieża Franciszka i mszy kończącej Światowe Dni Młodzieży - obie uroczystości mają się odbyć w Brzegach k. Wieliczki. Lokalizacja ta była wcześniej krytykowana przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo."Organizator postanowił wiele miesięcy temu o tej lokalizacji; lokalizacja nie ma wpływu na zapewnienia bezpieczeństwa. Poczyniono bardzo dużo prac, aby spowodować, że Brzegi będą bezpieczne. Służby nie raportują jakichkolwiek problemów związanych z (tym) miejscem" - powiedział minister.

Dodał również, że system zabezpieczenia ŚDM będzie taki sam, jak system zabezpieczenia szczytu NATO. "Chodzi o współpracę, koordynację działań służby. W skali ogólnopolskiej jest sztab działający w Centrum Dowodzenia Policji w Legionowie, w tym sztabie pracują przedstawiciele wszystkich służb, nie tylko podległych MSWiA" - zaznaczył minister. Dodał, że w Krakowie będzie sztab tamtejszej policji i w Katowicach - podsztab.

Błaszczak poinformował również, że polscy strażnicy graniczni są wyposażenie w sprzęt umożliwiający sprawdzanie on-line baz danych, w których znajdują się osoby podejrzane m.in. o terroryzm. "Wychwytujemy takie osoby, jeżeli one zamierzałyby przekroczyć polską granicę. W tej dziedzinie jesteśmy przygotowani na wszelkie reakcje" - zapewnił.

Odnosząc się do zamachu w Nicei, powiedział, że "trzeba wyciągać wnioski z tego, co się dzieje". "Ja jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polski i Polaków. W związku z tym podejmę wszystkie działania - takie, które zapewnią bezpieczeństwo. Ja nie narażę Polski na zagrożenie i będę w tym konsekwentny" - mówił.

Pytany, jaka powinna być reakcja na zagrożenia, powiedział, że "na pewno nie taka, która oznacza załamywanie rąk i płacz; na pewno nie taka, która oznacza malowanie chodników w kolorowe kwiatki". "Poprawność polityczna, która króluje na zachodzie Europy i ideologia multikulti przynosi swoje tragiczne rezultaty" - ocenił szef MSWiA

Do ataku w Nicei doszło podczas obchodów Dnia Bastylii; ciężarówka wjechała w tłum ludzi, zginęły 84 osoby, a 18 jest w stanie krytycznym. Wśród ofiar śmiertelnych są dzieci. Prezydent Francois Hollande oświadczył, że był to atak o charakterze terrorystycznym.

26 lipca rozpoczną się w Polsce Światowe Dni Młodzieży; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • julek 2016-07-16 13:12:23
    Co może Błaszczak-nabożna lelija ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA