REKLAMA

Błaszczak: To była próba anarchii i przejęcia władzy

 • Autor: PAP/jm
 • 17 grudnia 2016 11:00
Błaszczak: To była próba anarchii i przejęcia władzy Mariusz Błaszczak prztpomina, że PiS przez osiem lat bycia w opozycji nie blokowało mównicy. (fot. mswia.gov.pl)

• - Najbardziej trafne określenie tego, co działo się w piątek w Sejmie, to próba drugiej nocnej zmiany, jak w 1992 r. - mówił w sobotę (17 grudnia) szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
• Jego zdaniem, za nocne wydarzenia w Sejmie odpowiada opozycja.
• Tymczasem Nowoczesna i PO chcą złożyć zawiadomienia do prokuratury.

- To była próba (…) drugiej nocnej zmiany; tak jak w 1992 r. była taka próba przejęcia władzy - wtedy udana - przez tych, którzy nie mogli się pogodzić z wynikiem wyborów. Tak ja oceniam te wczorajsze wydarzenie, jako nielegalną próbę przejęcia władzy - powiedział w sobotę rano (17 grudnia) w RMF FM Błaszczak.

Minister dodał, że "do historii przeszła arogancja, buta, chuligaństwo Samoobrony, ale Samoobrona w porównaniu z tym, co oni (opozycja - przyp. red.) wczoraj robili, to był Wersal". Błaszczak wskazał, że posłowie opozycji zablokowali mównicę sejmową i fotel marszałka Sejmu; nie dopuszczali do kontynuowania obrad.

Według niego postawa opozycji była karygodna. - To była próba anarchii, to była próba przejęcia władzy, to była próba zablokowania możliwości przyjęcia budżetu państwa. To też była próba zablokowania przyjęcia ustawy obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB - powiedział minister.

Czytaj też: Okupowanie mównicy i protesty. To była gorąca noc w Sejmie

Pytany o zastrzeżenia opozycji dot. procedowania nad budżetem, minister odparł, że wszystko przebiegało zgodnie z prawem, było kworum, sporządzono protokoły.

Błaszczak podkreślił, że PiS przez osiem lat bycia w opozycji nie blokowało mównicy. Ocenił, że marszałek Kuchciński wypełnia swoje obowiązki zgodnie z prawem, a opozycja zachowuje się skandalicznie.

- Uważamy, że to, co wczoraj się wydarzyło, jest jednym wielkim skandalem obciążającym opozycję, która nie może się pogodzić z wynikiem wyborów, z tym, że straciła władzę - powiedział.

Tymczasem, jak poinformowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna składa zawiadomienie do prokuratury, w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu. Jej zdaniem, Kuchciński mógł nie dopełnić obowiązków i poświadczyć nieprawdę.

Natomiast Grzegorz Schetyna, szef PO zapowiedział w sobotę (17 grudnia) złożenie zawiadomień do prokuratury ws. głosowań nad budżetem, które odbyły się w piątek w Sali Kolumnowej Sejmu.

- Wszyscy, którzy łamali prawo, muszą liczyć się z tym, że za to odpowiedzą – powiedział lider Platformy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • sedzia 2016-12-17 17:41:14
  my tego pucybuta kurdupla rozliczymy do trzeciego pokolenia
 • Aron 2016-12-17 14:02:00
  Do Euron: Pełna zgoda kolego!!! Ale chyba nie chcemy postępować tak jak to "bydło",bo wtedy w niczym nie będziemy się różnić od tego"bydła"!??? ....Swoją drogą z premedytacją(mieli już przygotowane plakaty chorągiewki itd.) łamią regulamin Sejmu,jak równie bezprawnie blokują wjazd na parking!? Mam nadzieję ,że Timmermans odpowiednio podsumuje to Bezprawie i wyciągnie konsekwencje w stosunku do tych Osób!??? Pozdrawiam
 • Liliputin 2016-12-17 12:19:44
  Rozumiem, że niejaki euron chce przenieś rozwiązania z PRLu?
 • Euron 2016-12-17 11:22:20
  Panie Błaszczak; jak nie potraficie się z bydłem rozprawić, to bydło rozprawi się wkrótce z Wami. Zwierzęta doskonale rozpoznają ludzką słabość.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA