REKLAMA

Błaszczak ws. Caracali: Francja nie wypełniła zobowiązań offsetowych

  • Autor: PAP/JS
  • 08 października 2016 10:09
Błaszczak ws. Caracali: Francja nie wypełniła zobowiązań offsetowych Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak (fot. MSWiA)

• To strona francuska zerwała kontrakt na zakup śmigłowców Caracal nie wypełniając zobowiązań offsetowych - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
• W jego opinii sprzęt wojskowy powinien być produkowany w Polsce, a nie we Francji.

"Rząd zmierza do tego, żeby pieniądze wydawane na nowy sprzęt wojskowy były wydawane w Polsce, a nie we Francji. To było naszym celem, naszym zadaniem, a w przypadku tego kontraktu, to był kontrakt bardzo drogi i okazało się, że strona francuska zerwała ten kontrakt nie wypełniając zobowiązań offsetowych" - powiedział w RMF FM Błaszczak.

Błaszczak, na pytanie czy Polska nie straci wizerunkowo na tej sytuacji, odpowiedział: "Jeżeli ktoś próbuje realizować politykę swojego kraju, to wtedy spotyka się z różnymi atakami, zarzutami. To jest gra interesów. Francuzi dbają o swoje interesy, my dbamy o swoje interesy. Rząd koalicji PO-PSL dbał o interesy francuskie i na tym polega różnica".

We wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. Caracali. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". "Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - wskazano.

W piątek MON oświadczyło m.in., że "rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu". Według resortu obrony "mimo wielu ofert ze strony Polski przedstawianych przez ministra rozwoju, strona francuska w ciągu dziewięciomiesięcznych negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu". W tej sytuacji - napisano - minister rozwoju "uznał dalsze negocjacje za bezzasadne".

W piątek Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji. Wizyta Hollande'a była planowana na 13 października, w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych. Miał mu towarzyszyć minister spraw zagranicznych Jean-Mark Ayrault.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Przemyślida 2016-10-08 17:14:22
    Pan Płaszczak nie rozumie że gospodarka to gra wzajemnych interesów - mniejsze zamówienia ze strony Francji to mniejszy eksport, mniejsze podatki dla budżetu (ale nie zarobki ministrów) . Ktoś kto na siłę chce maksymalizować własne zyski zazwyczaj traci wszystko. Kolejny pomazaniec który rozum zostawił w depozycie na Żoliborzu. Nota bene - słowa p. Beci o pomazańcach pachną kultem jednostki.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA