REKLAMA

Błaszczak ws. Komisji Weneckiej: ustawa o policji jest bardzo dobra

  • Autor: PAP
  • 29 kwietnia 2016 16:08
Błaszczak ws. Komisji Weneckiej: ustawa o policji jest bardzo dobra Szef MSWiA Mariusz Błaszczak (fot.arch.)

• Ustawa o policji jest bardzo dobra; sformułowana na wzór przepisów zachodnioeuropejskich - powiedział w piątek w Katowicach szef MSWiA Mariusz Błaszczak. 
• Ministra spraw wewnętrznych i administracji nie drażni więc druga wizyta Komisji Weneckiej w Polsce.

"Uważam, że ustawa o policji jest ustawą bardzo dobrą, jest sformułowana na wzór przepisów, które obowiązują na zachodzie Europy, jest niezbędna do tego, aby służby miały odpowiednie narzędzia do tego, żeby zadbać o bezpieczeństwo naszych obywateli" - podkreślił Błaszczak.

"A żyjemy w trudnych czasach. Choć nie ma bezpośredniego zagrożenia, nie raportują tego służby, musimy być przygotowani na najgorszy scenariusz" - dodał.

Szef MSWiA zaznaczył, że "nie byłoby całej sprawy, gdyby koalicja PO-PSL nie zwlekała tak długo z ustawą". "Przecież wyrok Trybunału Konstytucyjnego był znany ponad rok, a koalicja PO-PSL tej ustawy nie uchwaliła. Gdyby ta ustawa nie została przyjęta w terminie, to od 6 lutego polskie służby nie miałyby narzędzi operacyjnych, a więc nie miałyby narzędzi do tego, żeby zadbać o bezpieczeństwo" - podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych.

Według ministra "jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, to ta ustawa wręcz ogranicza możliwości działań służb". "Przykład: chociażby możliwość dokonywania działań operacyjnego. Pod rygorem poprzednich rozwiązań, ona była w czasie nieograniczona; pod rygorem rozwiązań obowiązujących, teraz jest maksymalnie ograniczona do 18 miesięcy" - zaznaczył.

Czytaj też:Bohdan Klich, PO: Ustawa inwigilacyjna jest wadliwa, szkodliwa i narusza prawo

A Komisja Wenecka sprawdza

Delegacja Komisji Weneckiej w czwartek (28 kwietnia) rozmawiała o nowelizacji ustawy o policji z reprezentantami Ministerstwa Sprawiedliwości - m.in. wiceministrem Marcinem Warchołem. Spotkała się z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej oraz organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Panoptykon.

W piątek (29 kwietnia) przedstawiciele Komisji rozmawiali z prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Planowane jest także spotkanie w Sejmie, rozmowa z ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, przedstawicielami MSWiA a także z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

Przygotowana przez posłów PiS nowela w sumie kilkunastu ustaw regulujących zasady inwigilacji, która jest tematem rozmów KW w Warszawie, była wykonaniem wyroku TK z lipca 2014 r. TK uznał wtedy za niekonstytucyjne część zasad pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Nowelizację Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał ją 3 lutego. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 7 lutego - dzień po tym, gdy w życie wszedł wyrok TK z 2014 r.

Zgodnie z nowelą, kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sądu - polega na: podsłuchu; podglądzie osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne"; kontroli korespondencji (w tym elektronicznej); kontroli przesyłek; uzyskiwaniu danych z "informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych". Łączny okres kontroli nie może przekroczyć 18 miesięcy (nie dotyczy to kontrwywiadu). Najwięcej kontrowersji wywołała sprawa pozyskiwania przez służby danych internetowych.

Komisja przygotowuje opinię w sprawie tej nowelizacji na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; stanowisko ma zostać przyjęte na najbliższej sesji plenarnej Komisji 10-11 czerwca. W skład przebywającej w Polsce delegacji Komisji wchodzą jej sprawozdawcy: Regina Kiener, Iain Cameron i Ben Vermeulen oraz sekretarz Komisji Thomas Markert, a także doradca sekretariatu ds. prawnych Grigory Dikov.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA