REKLAMA

Bochenek: Decyzja KE to krok do odbudowy sektora górniczego

  • Autor: PAP/JS
  • 18 listopada 2016 15:01
Bochenek: Decyzja KE to krok do odbudowy sektora górniczego Rzecznik rządu Rafał Bochenek (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Decyzja KE, która zatwierdziła polską pomoc publiczną na zamykanie nierentownych kopalń węgla, to krok na drodze do odbudowy i rozwoju potencjału tej gałęzi polskiej gospodarki - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Komisja Europejska zatwierdziła przeznaczenie przez polski rząd prawie 8 mld zł publicznych pieniędzy na zamykanie nierentownych kopalń. Bruksela uznała, że plan przedstawiony przez Warszawę jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

"Akceptacja przez Komisję Europejską programu pomocowego to istotny etap w dialogu dotyczącym przyszłości sektora węglowego w Polsce, w którym uczestniczą aktywnie zarówno podmioty na poziomie krajowym, w tym strona społeczna, jak i Komisja Europejska. To kolejny krok na drodze do odbudowy i rozwoju potencjału tej niezwykle istotnej gałęzi polskiej gospodarki" - powiedział Bochenek.

"Po 8 latach zaniedbań polskie górnictwo ma szansę stać się nowoczesne, a Śląsk ponownie będzie symbolem rozwoju i postępu. Dzięki tej decyzji, droga do mądrej i efektywnej restrukturyzacji sektora węgla kamiennego jest otwarta" - podkreślił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, program dla górnictwa obejmuje m.in. pomoc na pokrycie bieżących strat produkcyjnych kopalń i "koszty nadzwyczajne". "Pomoc na pokrycie bieżących strat została przeznaczona m.in. dla KWK Makoszowy przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w kwietniu 2015 r. Pomoc dla KWK Makoszowy będzie udzielana zgodnie z zaakceptowanym przez Komisję Europejską programem tylko do końca 2016 r." - poinformował Bochenek.

"Z kolei pomoc na koszty nadzwyczajne będzie przeznaczona na jednostki wygaszane przed 1 stycznia 2007 r. i jednostki przekazywane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń po 1 stycznia 2007 r., a przed 31 grudnia 2015 r., jednostki objęte programem pomocowym w 2016 r. (Ruch Jas-Mos, Ruch Anna - red) oraz przewidziane do przekazania na 2017 r. (tj. Ruch Pokój I, KWK Sośnica, Ruch Rydłutowy, Ruch Śląsk, KWK Krupiński)" - dodał.

Jak poinformował, pomoc na koszty nadzwyczajne obejmuje m.in. możliwość sfinansowania w ramach programu np. osłon socjalnych dla pracowników wygaszanych kopalń (urlopy górnicze, jednorazowe odprawy), kosztów wygaszania kopalń oraz działań po zakończeniu tego procesu, w tym zabezpieczenie kopalń przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym czy usuwanie szkód górniczych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA