REKLAMA

Bochenek po wecie Andrzeja Dudy: Rząd jest otwarty na współpracę z prezydentem

  • Autor: PAP/GP
  • 26 lipca 2017 08:05
Bochenek po wecie Andrzeja Dudy: Rząd jest otwarty na współpracę z prezydentem Rafał Bochenek (fot.:KPRM/domena publiczna)

- Rząd jest otwarty na współpracę z prezydentem przy reformie wymiaru sprawiedliwości, ale ma w tej sprawie jasno określone cele - podkreślił w środę (26 lipca) rzecznik rządu Rafał Bochenek. Wymienił m.in. wprowadzenie izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z panem prezydentem. Komu jak komu, ale właśnie Prawu i Sprawiedliwości, rządowi pani premier Beaty Szydło, bardzo zależy na przeprowadzeniu tej reformy, dlatego byliśmy tak bardzo zdeterminowani do tego, aby te ustawy przygotować, bo w końcu reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna, jest w Polsce oczekiwana i przez 28 lat nikt tej reformy nie odważył się zrobić - powiedział Bochenek w radiowych "Sygnałach Dnia".

Podkreślił, że rząd ma w tej sprawie trzy "jasno określone cele". Wymienił zmiany personalne w najważniejszych instytucjach wymiaru sprawiedliwości, tak by pracowały w nich młodsze osoby, które - jak mówił Bochenek - nie są skażone tym myśleniem lat 80. czy początku lat 90.", i które myślą "perspektywicznie.

- Chcemy również doprowadzić do tego, aby przede wszystkim była większa demokratyczna kontrola nad organami, instytucjami sprawiedliwości tak jak jest to w wielu krajach zachodniej Europy; tutaj mam na myśli np. Krajową Radę Sądownictwa (KRS) - tłumaczył Bochenek.

Trzecim postulatem rządu przy reformie wymiaru sprawiedliwości jest wprowadzenie izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, która - jak wyjaśnił Bochenek - "doprowadzi do tego, że wreszcie będą wyciągane konsekwencje wobec sędziów, którzy będą dopuszczali się nadużyć, którzy będą popełniali przestępstwa".

- Bo dzisiaj tej odpowiedzialności w tym środowisku nie było praktycznie żadnej - dodał rzecznik rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA