REKLAMA

Bochenek: Rzepliński doprowadził do kryzysu Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 19 października 2016 13:29
Bochenek: Rzepliński doprowadził do kryzysu Trybunału Konstytucyjnego Prezes Rzepliński nie zapisał się w pozytywnym aspekcie w historii Trybunału - uważa Bochenek (Andrzej Rzepliński, Fot. Michał Józefaciuk/Wikimedia lic. CC BY-SA 3.0 pl)

• Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński doprowadził do upolitycznienia i kryzysu Trybunału - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Prezes Rzepliński powinien się zastanowić, w którym kierunku poprowadził Trybunał - dodał.

Rzecznik rządu był pytany w Sejmie przez dziennikarzy o zebranie Zgromadzenia Ogólnego TK, które w środę ma przyjąć nowy regulamin TK. Ma on m.in. uregulować procedury wyboru kandydatów na prezesa TK przedstawianych prezydentowi RP.

Bochenek podkreślił, że premier Beata Szydło ze względu "na swoje obowiązki" nie będzie uczestniczyć w Zgromadzeniu. "Trybunał powinien zastanowić się jaka jest jego rola, a przede wszystkim powinien się zastanowić prezes Rzepliński. Prezes Rzepliński powinien zastanowić się, w którym kierunku doprowadził Trybunał. Jego kadencja kończy się przecież w połowie grudnia" - powiedział rzecznik dziennikarzom.

"Prezes Rzepliński nie zapisał się w pozytywnym aspekcie w historii Trybunału, doprowadził do jego upolitycznienia, do tego że w tej chwili Trybunał przeżywa kryzys. Są ustawy przyjmowane przez parlament (dot. TK - red.), a prezes Rzepliński jednostronnie decyduje, że nie będzie ich stosował. To zdumiewające" - dodał Bochenek.

Zgodnie z ustawą o TK z 22 lipca, prezydent powołuje prezesa i wiceprezesa TK spośród trzech kandydatów przedstawianych mu przez ZO - wcześniej było to dwóch kandydatów. Kadencja prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego kończy się 19 grudnia.

Czytaj też: Rzepliński: Każdy musi znać swoją rolę i miejsce w porządku konstytucyjnym

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Rzepliński - pytany czy ZO tworzą wszyscy obecni sędziowie - odparł: "To jest 12 dziś orzekających, bo to oni ponoszą odpowiedzialność". Oznaczałoby to, że w ZO nie wzięliby udziału trzej sędziowie wybrani w grudniu ub.r. przez obecny Sejm - Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. Rzepliński nie dopuszcza ich do orzekania, powołując się na wyrok TK z ub.r., z którego ma wynikać, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r. przez poprzedni Sejm na podstawie ustawy uznanej przez TK za zgodną z konstytucją. W ZO uczestniczyłoby zatem dziewięciu sędziów wybranych przez Sejm poprzednich kadencji oraz trzech - wybranych przez obecny Sejm (Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski).

Muszyński powiedział, że nie dostał zawiadomienia o obradach; zamierza on powiedzieć Rzeplińskiemu, że łamie konstytucję i ustawę o TK. "Zgromadzenie Ogólne tworzą wszyscy sędziowie Trybunału" - głosi ustawa.

W wywiadzie dla "GW" Rzepliński dodał, że konstytucja stanowi, iż sędziów TK jest 15. "A to oznacza, że poparciem Zgromadzenia Ogólnego dysponuje ten, kto ma ciut ponad połowę głosów, czyli osiem. Tak więc każdy z kandydatów, czy będzie jeden, dwóch, czy trzech, musi mieć poparcie przynajmniej ośmiu sędziów" - powiedział w "GW". Dopytywany, ilu trzeba by kandydatów przedstawić prezydentowi, Rzepliński odparł: "Ja zakładam, że optymalną liczbą, najpoważniejszą, jest dwóch". "Zadecyduje regulamin (TK - red.), którego jeszcze nie ma" - dodał w "GW".

Konstytucja nie precyzuje, ilu kandydatów na prezesa i wiceprezesa ZO zgłasza prezydentowi. Mówi ona, że prezydent powołuje ich "spośród kandydatów przedstawionych przez ZO".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Iga 2016-10-19 19:16:15
    ŚCIERWO rzepliński chce uchodzić za apolitycznego obrońcę Konstytucji. Prestiżowe funkcje zawdzięcza jednak głosom polityków Platformy Obywatelskiej i postkomunistów z SLD. Cieniem na jego wizerunku kładzie się milczące przyzwolenie na bezkarność faktycznych sprawców mordu na bł. ks. Jerzym Popiełuszce, przez wycofanie się Fundacji Helsińskiej z monitorowania śledztwa, a także firmowanie przez niego zapisów w ustawie lustracyjnej z 1998 roku, które chroniły najważniejszych konfidentów peerelowskich tajnych służb Źródło: ://niepoprawni.pl/blog/aleszumm/kim-naprawde-jest-prof-andrzej-rzeplinski-rzeplinski-zhanbil-pamiec-bl-ks-jerzegoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA