REKLAMA

Bogdan Święczkowski: Sprawą reprywatyzacyjną z Warszawy zajmie się inna prokuratura

  • Autor: PAP/EM
  • 09 lutego 2017 13:53
Bogdan Święczkowski: Sprawą reprywatyzacyjną z Warszawy zajmie się inna prokuratura Prokuratura która zajmowała się reaktywacją śląskiej spółki "Giesche" zajmie się reprywatyzacją w Warszawie? Tak twierdzi Bogdan Święczkowski (fot. ms.gov.pl)

• Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski powiedział w czwartek (9 lutego), że sprawy dotyczące reprywatyzacji kamienic w Warszawie najprawdopodobniej zostaną przeniesione z Warszawy do innej prokuratury. Sprawy zostaną objęte nadzorem Prokuratury Krajowej - zaznaczył.
• Prawdopodobnie prokuratura, która zajmowała się reaktywacją śląskiej spółki "Giesche" zajmie się reprywatyzacją w Warszawie.

"Wszystko wskazuje na to, że sprawa trafi do innej prokuratury" - powiedział Święczkowski na wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą. "Oczywiście sprawa zostanie objęta nadzorem Prokuratury Krajowej, departamentu ds. przestępczości gospodarczej i najprawdopodobniej przeniesiemy tę sprawę z Warszawy do innej prokuratury" - dodał.

Nie sprecyzował, która konkretnie prokuratura się tym zajmie, ale przyznał, że najlepiej byłoby skierować ją do tej, która zajmowała się reaktywacją śląskiej spółki "Giesche". "Prokuratorzy zajmujący się tamtą starą sprawą znają dokładnie metody działania i podejmowane czynności, czy próby pozyskania nieruchomości w taki sposób.

W tej sprawie w czerwcu 2016 r. warszawski sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał pięciu mężczyzn oskarżonych o próbę oszustwa i wyłudzenia ponad 340 mln zł przy wykorzystaniu akcji przedwojennej spółki Giesche, którą reaktywowali. Sąd wymierzył im kary po 5 lat więzienia i dwie po 3 lata oraz wysokie grzywny.

Sprawę prowadziła Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, która zarzuciła w 2011 r. oskarżonym, że posiadając kolekcjonerskie akcje spółki Giesche SA, nie informując organów państwa o prawdziwym ich charakterze, zaczęli składać pozwy do sądów i wnioski do organów administracji, domagając się zwrotu majątku spółki Giesche S.A. lub rekompensaty za to mienie.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • antoni antczak 2017-02-09 17:20:12
    Jeżeli w Warszawie istnieje mafia prawniczo polityczni biznesowa to jedyne wyjścieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA