REKLAMA

Brexit: Polacy będą wracać z Wysp

  • Autor: GP
  • 24 czerwca 2016 08:45
Brexit: Polacy będą wracać z Wysp Kwaśniewski: To koniec wizji Europy bez granic. (fot.: Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Aleksander Kwaśniewski uważa, że Europa zmierza w stronę modelu trzech prędkości.
• Były prezydent Brexit nazywa krzywdą, którą wyrządzili sobie sami Brytyjczycy.
• Wobec wyniku referendum z czwartku (23 czerwca) jest przekonany, że Polacy na Wyspach będą musieli wracać do kraju.
• W szerszym kontekście boi się narastającego chaosu, który może prowadzić do wielkiego konfliktu.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski komentował Brexit w radiu RMF FM. W piątek (24 czerwca), gdy znane były wstępne wyniki referendum, polski polityk poświęcił znaczną część rozmowy przyszłości, którą decyzja Brytyjczyków wywoła.

- Będzie Europa trzech prędkości - komentował Kwaśniewski. - Polska znajdzie się na jej peryferiach. Ruchy eurosceptyczne dostały dzisiaj wiatr w żagle.

W ocenie Kwaśniewskiego, za dwadzieścia do trzydziestu lat dopiero przyjdzie refleksja nad tym co się stało w 2016 r. - To będzie długa perspektywa, ale w końcu ktoś się przekona, że będziemy musieli działać razem wobec USA, Chin. Czeka nas okres szoku, chaosu, nieprzewidywalności.

Czytaj: Szef MSZ o Brexicie

Zapytany o to, jakie będą konsekwencje dla samej Wielkiej Brytanii polityk jest pewny, że decyzja wyspiarzy nie jest dla nich dobra. - Brytyjczycy sami wyrządzili sobie krzywdę. Na przykład centrum finansowe Europy przesunie się w stronę Niemiec, w stronę Frankfurtu.

Kwaśniewski jest pewny, że teraz już tylko będzie można próbować "kontrolować szkody".

Ważny z punktu widzenia Warszawy jest odsetek Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. W tym temacie Kwaśniewski też nie jest optymista .

Czytaj: UE będzie słabsza wobec podmiotów zewnętrznych, mówi europoseł

- Dla Polaków (Brexit - red.) to zła wiadomość - mówił były prezydent. - Na szczęście nic się nie stanie nagle. Na pewno zmniejszy się pomoc socjalna i mogą też podnieść opłaty edukacyjne, co dotknie polskich studentów.

Kwaśniewski wie, że wielu z naszych rodaków nie wytrzyma finansowo. Będą wracać do Polski, a nie będzie tu dla nich pracy na takich samych warunkach jak na Wyspach.

- To koniec wizji Europy bez granic - konkludował Kwaśniewski. Po czym podzielił się swoją obawą, przywołując analogię do I Wojny Światowej, której też nikt się nie spodziewał. - Obawiam się, że któregoś dnia przekroczymy masę krytyczną. Może urodzić się świat, który będzie zmierzał w stronę poważnego kryzysu - mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA