REKLAMA

Brexit szansą dla Polski?

  • Autor: PAP/JS
  • 24 czerwca 2016 12:20
Brexit szansą dla Polski? Według prezesa PSL, w UE było "za dużo biurokracji, za mało wartości" (arch.PSL)

• Sytuacja po Brexicie może oznaczać marginalizację Polski, ale też dać szansę na odnalezienie się w nowym układzie sił - ocenia szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Dodał, że rząd powinien podjąć działania m.in. ws. Polaków mieszkających na Wyspach i osób, które mają kredyty walutowe.

Prezes ludowców, komentując wynik referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ocenił na konferencji w Sejmie, że Brexit może wywołać "efekt domina" i spowodować kolejne referenda dotyczące wyjścia z UE - we Francji, Holandii, Danii, czy Grecji.

Dodał, że biorąc pod uwagę wybory prezydenckie w USA, które odbędą się w listopadzie, za rok "możemy się obudzić w innej rzeczywistości". "To rodzi poważne zagrożenia dla pozycji Polski, może oznaczać naszą marginalizację, ale rodzi również ogromną szansę. Powstaje nowy układ sił, nowa geopolityka, w której musimy się odnaleźć. Od nas zależy, jak rozegramy tę partię szachów" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Oświadczył, że PSL wzywa rząd do "podjęcia jak najszybszych działań" dotyczących trzech kwestii: bezpieczeństwa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, środków unijnych trafiających do Polski, by nasz kraj nie dostał "rykoszetem za wynik referendum" i bezpieczeństwa finansowego, szczególnie osób, które mają kredyty walutowe.

Czytaj też: Petru: Niech PiS zapewni, że nie chce referendum w Polsce

Według prezesa PSL, w UE było "za dużo biurokracji, za mało wartości". "Tak się kończy Europa bez wartości, bez wspólnoty, która jest budowana na ideach, o których mówił Schuman, a nie tylko na Paradach Schumana" - dodał. Jego zdaniem Unia wymaga reformy przeprowadzonej zgodnie z hasłem "mniej biurokracji, więcej wartości".

Kosiniak-Kamysz zauważył, że Szkocja i Irlandia głosują inaczej niż Anglia i Walia i może to doprowadzić do rozpadu Wielkiej Brytanii. "Unia Europejska, jaką znaliśmy do tej pory, skończyła się. Dzisiaj jest chyba początek rozpadu dwóch wspólnot - wspólnoty brytyjskiej i wspólnoty europejskiej" - mówił szef Stronnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA