REKLAMA

Broniarz: Reforma edukacji nie ma podstaw w badaniach systemu oświaty

 • Autor: PAP/JS
 • 28 października 2016 22:51
Broniarz: Reforma edukacji nie ma podstaw w badaniach systemu oświaty Debata Klubu Obywatelskiego w Białymstoku (fot. Podlaskie PO/twitter)

Reforma edukacji nie ma podstaw wynikających z badań systemu oświaty w Polsce; rodzice uczniów zbyt mało zabierają głos w sprawie planowanych zmian - uważa prezes ZNP Sławomir Broniarz, który w piątek w Białymstoku uczestniczył w debacie Klubu Obywatelskiego.

Debata była poświęcona, planowanej przez rząd, reformie oświaty. Kluby Obywatelskie, to inicjatywa Instytutu Obywatelskiego, think tanku Platformy Obywatelskiej. Działają w całej Polsce od marca; mają aktywizować społeczności lokalne.

Na konferencji prasowej poprzedzającej debatę lider podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz mówił, że spotkanie jest wyrażeniem protestu przeciwko - jak to ujął - "pseudoreformie oświaty, którą funduje nam obecny rząd". "Reformie przeciwko której protestują samorządowcy, nauczyciele, rodzice i uczniowie" - mówił dodając, że planowane zmiany najbardziej uderzają w uczniów, odbierając im "najlepiej funkcjonującą część polskiej szkoły".

Zaznaczył, że województwo podlaskie jest "regionem wiejskim". "Gimnazja działają na rzecz wyrównywania szans dzieci z obszarów wiejskich i dużych miast" - uważa Tyszkiewicz. Mówił, że likwidując gimnazja uderza się przede wszystkim właśnie w regiony wiejskie.

W jego ocenie, rząd nie prowadzi żadnej debaty o planowanej reformie oświaty. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz także ocenił, że minister edukacji Anna Zalewska nie prowadzi dyskusji z zainteresowanymi w sprawie reformy i jest "bardzo oszczędna" w informowaniu o planowanych zmianach. Stąd też - jak dodał - potrzeba mówienia o tych zmianach.

Powtórzył w trakcie piątkowej debaty, że o reformie niewiele wiedzą rodzice i środowisko nauczycielskie. O rodzicach mówił, że zbyt mało zabierają głos w tej sprawie, a powinna ona wzbudzać ich niepokój, bo - jak podkreślił - reforma dotyczy przede wszystkim ich dzieci i to one poniosą największe koszty tych zmian. W jego ocenie, zmiany programowe na gorsze "dotkną takie obszary wiedzy, za które przyznaje się nagrody Nobla". "Nie z historii Polski przyznaje się Nobla, ale z biologii i fizyki" - powiedział.

Czytaj też: MEN: Nie będzie matury branżowej i obowiązkowej historii na egzaminie 8-klasisty

Broniarz, pytany przed debatą przez dziennikarzy o protesty ZNP podczas wprowadzania poprzedniej reformy edukacji (która wprowadziła gimnazja) mówił, że związek przez kilka pierwszych lat uważał, iż samorządy, a tym samym szkoły nie są na te zmiany przygotowane.

"Ale skoro te trudności, te zaburzenia pierwszych lat zostały pokonane, to stało się to w wyniku ogromnego wysiłku nas, nauczycieli, rodziców, samorządów. I skoro ten wysiłek został poniesiony, mamy tego efekty i jesteśmy postrzegani nie tylko przez Europę, ale też ogromną część świata jako lider edukacji, to nie niszczmy tego" - mówił Broniarz. W jego ocenie, wraz ze zmianami poniesiemy ogromne koszty materialne, edukacyjne i wychowawcze.

Tyszkiewicz mówił, że wprowadzaniu reformy gimnazjalnej towarzyszyły "kontrowersje", ale - jak dodał - "polski system edukacji gimnazjów się nauczył". W jego ocenie trudności zostały pokonane i gimnazja są - jak to określił - wzorcowym systemem edukacyjnym.

W ocenie Broniarza, nie wszystko w planowanej reformie jest złe, jak np. pomysł z czteroletnim liceum, ale - jak podkreślił - o tym trzeba dyskutować. "To wcale nie wymaga kapitalnego remontu i wchodzenia do edukacji z koparką i ze spychaczem" - dodał. Mówił też, że nie zna opracowania (dotyczącego sytuacji w oświacie), które kończyłoby się konkluzją o potrzebie likwidacji gimnazjów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Zeghar 2016-10-29 11:18:02
  Taaa, to jak polski system edukacji gimnazjów się nauczył najlepiej było widać po pobiciu ucznia w Koninie. Rodzice sami musieli zawieźć chłopaka do szpitala i zgłosić pobicie na policji, bo szkoła "nie widziała takiej potrzeby". Chłopak ledwo przeżył. Oczywiście wg Broniarza gimnazja działają wyśmienicie...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA