REKLAMA

Bronisław Komorowski: Premier zachował się jak słoń w sklepie z porcelaną

 • Autor: PAP/AT
 • 19 lutego 2018 12:00
Bronisław Komorowski: Premier zachował się jak słoń w sklepie z porcelaną Można politykę historyczną, również w relacjach z Izraelem, Rosją, Niemcami i Ukrainą uprawiać z sukcesem - powiedział były prezydent (Bronisław Komorowski, fot.facebook.com/pg/KomorowskiBronislaw)

Wolałbym, żeby ster spraw rządowych był w rękach człowieka, który ma choć blade pojęcie o dyplomacji i wie, że są sytuacje, w których się nie toczy publicznego sporu, tylko stara się wygasić narastający konflikt - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski.

 • W delikatnych kwestiach natury dyplomatycznej nie można być nosorożcem - tak Komorowski skomentował słowa premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedziane w sobotę (17 lutego) na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
 • To jest mistrzostwo świata, aby starając się, podobno, o załagodzenie narastającego konfliktu dyplomatycznego, wysadzić ten cały proces w powietrze jednym zdaniem - dodał.
 • Były prezydent uważa, że najwyższy czas na decyzje obecnego obozu władzy o całkowitym odejściu od tego typu polityki historycznej, która - jak to ujął - kończy się katastrofą.

W sobotę (17 lutego), na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, podczas jednego z paneli dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do szefa polskiego rządu ws. nowelizacji ustawy o IPN, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Następnie oświadczył: "Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę? Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia".

Odpowiadając na pytanie Bergmana, Morawiecki powiedział m.in.: "Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane, jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy".

W Izraelu odebrano wypowiedź Morawieckiego jako stwierdzenie, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi, co wywołało ostrą reakcję.

"Myślę, że pan premier Morawiecki zachował się jak słoń w sklepie z porcelaną. W delikatnych kwestiach natury dyplomatycznej nie można być nosorożcem. Tym bardziej, że (premier) jest z wykształcenia historykiem i powinien mieć pełne zrozumienie dla cudzej wrażliwości, tak samo jak i dla polskiej wrażliwości w tym obszarze oceny historycznej Holokaustu i jego przebiegu" - mówił Komorowski w poniedziałek dziennikarzom w Białymstoku.

Jak zaznaczył, "współczuje panu premierowi i współczuje Polsce". "Wolałbym, żeby ster spraw rządowych był w rękach człowieka, który ma choć blade pojęcie o dyplomacji i wie, że są sytuacje, w których się nie toczy publicznego sporu, tylko stara się wygasić narastający konflikt" - dodał były prezydent. "To jest mistrzostwo świata, aby starając się, podobno, o załagodzenie narastającego konfliktu dyplomatycznego, wysadzić ten cały proces w powietrze jednym zdaniem" - podkreślił Komorowski.

Czytaj też: Dworczyk: Wypowiedź premiera została opacznie zrozumiana

Według niego "nie ma to nic wspólnego z racjami natury historycznej". Pytany, jak teraz konflikt można byłoby wygasić przyznał, że on nie ma prostej odpowiedzi. Jak dodał, o ile "kompromitacją jest brak umiejętności dyplomatycznych i mylenie dyskusji historycznej z dyskusją polityczną" to "rzeczą niesłuchanie przykrą" jest to, że "polski premier jest potraktowany jak sztubak".

Były prezydent uważa, że najwyższy czas na decyzje "obecnego obozu władzy" o całkowitym odejściu od tego typu polityki historycznej, która - jak to ujął - "kończy się katastrofą". Jak ocenił, można politykę historyczną, również w relacjach z Izraelem, Rosją, Niemcami i Ukrainą "uprawiać z sukcesem". "Tylko trzeba wykazać się, z jednej strony cierpliwością, z drugiej strony znajomością sprawy a po trzecie - dobrą wolą i szacunkiem dla cudzych wrażliwości, a nie tylko dla swoich własnych" - dodał Bronisław Komorowski.

Były prezydent wygłosił w poniedziałek wykład inauguracyjny podczas festiwalu dyplomatycznego organizowanego m.in. przez Uniwersytet w Białymstoku. Festiwal potrwa 5 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Bogdan Warturek 2018-02-19 20:44:56
  Towarzystwo Ubezpieczenia Starych Komuchów, czyli TUSK ! Widać wigilia u Bronka jeszcze trwa, bo "baran" ludzkim głosem mówi. Do weterynarza udaj się, może dostaniesz jakieś środki na głowę, bo w sumie zwierzęta jak i ty są pozbawione abstrakcyjnego sposobu myślenia, co odzwierciedla Bronku, twoje zachowanie, cymbale. Trzeba by ci dechą po tym łbie pierdolnąć, abyś zrozumiał, że jesteś skończony jak TUSK i cała PO debili...
 • Jolka Cz 2018-02-19 16:24:13
  Do Policzmy Głosy: zgadzam sie ale i " Krzywousty" tez specjalnie sie nie popisuje elokwencja i wiedza.
 • Jolka Cz 2018-02-19 16:21:38
  Przyganial kociol garnkowi! O panu Komorowskim TEZ tak mozna powiedziec. Z naciskiem na TEZ. Obydwaj i Komorowski i " Krzywousty" zachowuja sie jak slonie w sklepie z porcelana. Przypominam panu Komorowskiemu jego wizyty zagraniczne z ...Szogunem
 • :-) 2018-02-19 14:18:19
  Do NaPohybelPo: Aleś błysnął dowcipem! Widać za mało PIS płaci swoim trollom żeby zatrudnić inteligentnych.
 • NaPohybelPo 2018-02-19 13:05:34
  WSI w natarciu. Alarm! prezydent - rezydent się wypowiada
 • Wodnik 2018-02-19 12:50:35
  Może sobie oszczędzić tych komentarzy. Szczególnie trafna była polityka prowadzona przez tego gościa. Miło się widziało tzw. prezydenta stojącego na krześle w Parlamencie Japonii.
 • Policzmy Głosy 2018-02-19 12:18:03
  Nie nauczyli ćwoka bronka elokwencji. Jak zwykle szczery do 'bólu' bez grama refleksji nad swoimi prostackimi wpadkamiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA