REKLAMA

Budka: reformy sądownictwa nie ma, chodzi o zmiany kadrowe

  • Autor: aw/PAP
  • 27 lipca 2017 17:16
Budka: reformy sądownictwa nie ma, chodzi o zmiany kadrowe Borys Budka (fot.: facebook.com)

Rządowi nie chodziło o reformę sądownictwa, tylko zmiany kadrowe - uważa poseł PO Borys. Według niego, rewolucja kadrowa w sądach ma zapewnić nietykalność ludziom "dobrej zmiany".

W poniedziałek (24 lipca) prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy; we wtorek złożył podpis pod nowelizacją ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Budka na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek (27 lipca) przed Sądem Rejonowym Szczecin- Prawobrzeże i Zachód podkreślił, że "nie było żadnej reformy sądownictwa". "Wszystko, co przedstawiała opcja rządząca, to wyłącznie zmiany kadrowe, które miały zapewnić PiS niespotykany od 1989 r. wpływ na polski wymiar sprawiedliwości" - mówił poseł.

"To rewolucja wyłącznie kadrowa, która miała zapewnić, że będą równi i równiejsi, że politycy spod znaku tzw. dobrej zmiany będą w sądach nietykalni, a upartyjniony Sąd Najwyższy będzie wentylem bezpieczeństwa, by w razie czego stwierdzić nieważność wyborów, w których PiS prędzej czy później będzie musiało oddać władzę" - dodał Budka.

Jego zdaniem, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o ustroju sądów powszechnych "bardzo mocno uderzy w zasadę trójpodziału władzy". "To w sądach rejonowych poprzez prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych, to w sądach okręgowych poprzez ich prezesów i wiceprezesów będą mogły iść polityczne naciski, jeżeli polscy sędziowie nie będą mieli wsparcia ze strony polskiego społeczeństwa w tym by nadal pozostać niezawiśli" - podkreślał.

Budka podziękował mieszkańcom regionu za udział w manifestacjach, które odbywały się m.in. przed siedzibami zachodniopomorskich sądów.

Poseł PO przyjechał do Szczecina, żeby wziąć udział w spotkaniu Klubu Obywatelskiego pod hasłem "Co dalej z demokracją w Polsce". Popołudniowe spotkanie Klubu w Muzeum Tradycji Regionalnych poprowadzi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Roman Kafel 2017-07-28 14:58:10
    Wicie Budka....jak wyrzuci sie gnoj z chlewa i wyprowadzi swinie... a wprowadzi owieczki! To juz nie jest chlewnia- tylko owczarnia! Nie ma kwikow, ale pobekiwanie i calkiem znosnie smierdzi.... Wicie Budka... a to tylko zmiany kadrowe...ale- jaka Reforma!
  • Grabiarz 2017-07-27 20:26:06
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Budka na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek (27 lipca) przed Sądem Rejonowym Szczecin- Prawobrzeże i Zachód podkreślił, że "nie było żadnej reformy sądownictwa". "Wszystko, co przedstawiała opcja rządząca, to wyłącznie zmiany kadrowe, które miały zapewnić PiS niespotykany od 1989 r. wpływ na polski wymiar sprawiedliwości" - mówił poseł." Powiedział, co wiedział z własnej praktyki. Kiedy jego partia doszła do wniosku, to tak dalece i ochoczo przystąpiła do zmian kadrowych, że u nas nie poprzestała na obsadzaniu swoimi dzielnicy, wszelkich znacznych urzędów, ale nawet wymieniła szefa ADM na takiego "cioła", który wystąpił przeciw zameldowaniu się w moim mieszkaniu synowej. Ponieważ - jak się okazało słusznie - nie miał on umysłu zmąconego znajomością prawa, musiałem mu osobiście wyjaśnić, że to nie zależy od niego. Jeszcze chytrzej, niż "ekipa pięknego Mariana" ( czy ktoś pamięta, o kogo chodzi?) w zagarnianiu etatów postąpiła inna partia, która natknąwszy się na przepisy utrudniające swobodny "obrót etatami", stworzyła NFZ, któremu przekazała etaty zajmujące się płacami i wydatkami w służbie zdrowia. Wszystko to zgodnie ze starym polskim przysłowiem, że "każde grabie grabią do siebie".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA