REKLAMA

Burza wokół Trybunału nie tylko w Polsce. Marszałek Sejmu pisze do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 09 grudnia 2015 19:24
Burza wokół Trybunału nie tylko w Polsce. Marszałek Sejmu pisze do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Marek Kuchciński wyraża nadzieję na bardzo dobrą współpracę z PE (fot. mat. pras.)

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu odniósł się do komentarzy, jakie pojawiają się w europejskich mediach w związku z wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego. „Niestety, sprawa ta przedstawiana jest najczęściej jednowymiarowo i bez odpowiedniego kontekstu” – pisze do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Burza medialna wokół Trybunału Konstytucyjnego toczy się nie tylko w Polsce. Wiele na ten temat pisze się także w europejskich mediach. Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, postanowił odnieść się do tych przekazów i przedstawić oficjalne stanowisko przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi

„Pragnę skorzystać z możliwości przedstawienia naszego stanowiska w odniesieniu do ostatnich komentarzy, które pojawiły się w europejskich mediach, w związku z nominowaniem przez Sejm sędziów do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Niestety, sprawa ta przedstawiana jest najczęściej jednowymiarowo i bez odpowiedniego kontekstu” – pisze w liście.

Marszałek zwraca uwagę, że obecne działania parlamentu są wynikiem decyzji podjętych przez poprzedni Sejm. „Zmiany w prawie krajowym, wprowadzone w czerwcu 2015 roku, umożliwiające Sejmowi poprzedniej kadencji m.in. nominowanie dwóch sędziów Trybunału w miejsce sędziów, których kadencja miała upłynąć już po zakończeniu kadencji tego Sejmu, zostały ocenione przez nowo wybrany w październiku br. Sejm jako wysoce kontrowersyjne. W związku z tym, zostały podjęte natychmiastowe działania legislacyjne w celu naprawy sytuacji, co spotkało się z krytyką niektórych środowisk opartą głównie na argumentach emocjonalnych” – wyjaśnia Martinowi Schulzowi.

Na potwierdzenie tej tezy odsyła do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 roku, który, jak przypomina, stwierdził m.in., że przepis nakazujący poprzedniemu Sejmowi wybór sędziów Trybunału, których kadencje upływają w grudniu 2015 r. – jest niezgodny z Konstytucją RP. „Żadna z instytucji międzynarodowych, ani w ramach Unii Europejskiej, ani Rady Europy nie odniosła się w najmniejszym stopniu do przyjęcia przez poprzedni Sejm niekonstytucjonalnych regulacji prawnych” – twierdzi marszałek sejmu. I dodaje, że oczekuje tej samej bezstronności i powściągliwości w ocenie aktualnej sytuacji.

„Jakakolwiek dysproporcja w reakcjach na działania legislacyjne w Polsce, podjęte przez poprzedni i obecny Sejm, odpowiednio w czerwcu i listopadzie tego roku, mogłaby poddać w wątpliwość bezstronność i zasadność zaangażowania instytucji międzynarodowych w procesy demokratyczne w Polsce. Byłoby to oczywiście mylne wrażenie, ale jakże niepożądane” – kończy list. Wyraża też nadzieję na bardzo dobrą współpracę z Parlamentem Europejskim we wszystkich sprawach związanych z jego celami i zadaniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Honor Polski 2015-12-10 10:06:08
  Pan Marszałek nie powinien się tłumaczyć, ale napisać wprost, że Polska jest suwerennym, niepodległym państwem. Przynależność nasza do UE nie oznacza, że jesteśmy niemiecką kolonią. Po drugie; minister spraw zagranicznych powinien wezwać do siebie ambasadora Niemiec w Polsce i kategorycznie, bez ugrzecznionej formy zażądać od niego interwencji w redakcjach niemieckiej prasy, szkalującej Polskę.
 • Prawnik 2015-12-10 07:44:06
  "Penelopa", a ja oczekuję podwyższenia Twojego poziomu wiedzy z racji zajmowanego przez Ciebie stanowiska...!
 • Piast 2015-12-09 20:13:33
  Tam jest napisane o dwóch sędziach, a nie o pięciu. Czytanie ze zrozumieniem - jedynka8. Następny który za wcześnie poszedł do szkoły. Pomoc Elbanowskich niezbedna - bo przecież w interpretacji p. Marszałka prawo działa wstecz - nie ważne czy dwa miesiące czy pięćdziesiąt lat wstecz. Pan Marszałek kwalifikuje się do zerówki.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA