REKLAMA

Była minister sprawiedliwości chce nadal wykonywać swój zawód. Minister Ziobro się zgodzi?

  • Autor: PAP/JS
  • 29 września 2017 23:25
Była minister sprawiedliwości chce nadal wykonywać swój zawód. Minister Ziobro się zgodzi? Urodzona w 1955 r. Barbara Piwnik orzeka w Sądzie Okręgowym w Warszawie (Fot. MS)

Była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik zapowiedziała, że w poniedziałek (2 października) wystąpi do obecnego szefa tego resortu Zbigniewa Ziobry o to, by mogła w dalszym ciągu pełnić urząd sędziego. Jej wniosek będzie miał związek z wejściem - od 1 października - ustawy, która obniża wiek emerytalny.

Barbara Piwnik (w latach 2001-2002 minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera) była w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 pytana o doniesienia "Faktu", że miałaby - z woli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zostać nową przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa. Obecnie Krajową Radą Sądownictwa kieruje sędzia Dariusz Zawistowski.

"Myślę, że akurat pan prezes (Kaczyński) ma w tej chwili więcej spraw na głowie, niż obsadę jeszcze nie wybranej Krajowej Rady Sądownictwa" - odpowiedziała Piwnik.  "O plotkach dyskutować, myślę że szkoda czasu" - dodała.

Poinformowała przy okazji, że w najbliższy poniedziałek, czyli dzień po wejściu w życie zmian, które obniżają wiek emerytalny, wystąpi do ministra sprawiedliwości o to, by mogła dalej pełnić urząd sędziego. "Zgodnie ze zmianami, jakie nastąpiły w prawie, ja już jestem prawie w stanie spoczynku. I nie wiem co zrobi minister. Zobaczymy" - dodała Piwnik.

Urodzona w 1955 r. Barbara Piwnik orzeka w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

1 października wchodzi w życie ustawa, która obniża wiek emerytalny - z obecnych 67 lat dla kobiet i mężczyzn - do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ustawa zmienia przy okazji art. 69 Prawa o ustroju sądów powszechnych.

W nowym brzmieniu przepis ten będzie stanowił m.in., że "sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 60 roku życia w przypadku kobiety, a z dniem ukończenia 65 roku życia w przypadku mężczyzny, chyba że - nie później niż na sześć miesięcy i nie wcześniej niż na dwanaście miesięcy przed ukończeniem tego wieku - oświadczy Ministrowi Sprawiedliwości wolę dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, wydane na zasadach określonych dla kandydata na stanowisko sędziowskie".

Minister sprawiedliwości może - zgodnie z art. 69 Prawa o ustroju sądów powszechnych - wyrazić zgodę "na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego, mając na względzie racjonalne wykorzystanie kadr sądownictwa powszechnego oraz potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych sądów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tomek 2017-09-30 07:22:29
    25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA