REKLAMA

Byli politycy PO na listach wyborczych PSL w Śląskiem

  • Autor: PAP
  • 28 sierpnia 2015 20:50
Byli politycy PO na listach wyborczych PSL w Śląskiem Małgorzata Handzlik. Fot. Foto-AG Gymnasium Melle (Creative Commons)

Politycy związani wcześniej z PO - Małgorzata Handzlik i Jerzy Ziętek - znaleźli się w woj. śląskim na czołowych miejscach list PSL w wyborach parlamentarnych. Ziętek otworzy listę ludowców w okręgu katowickim, Handzlik będzie "dwójką" w okręgu bielskim.

Kandydatów PSL w październikowych wyborach przedstawiono w piątek wieczorem po wojewódzkiej konwencji partii, która odbyła się w Katowicach.

W okręgu katowickim listę PSL otwiera Jerzy Ziętek - poseł niezrzeszony, który rok temu zrezygnował z członkostwa w PO. Ziętek jest najmłodszym wnukiem gen. Jerzego Ziętka - powstańca śląskiego, polityka i społecznika, inicjatora wielu inwestycji w regionie w czasach PRL. Odchodząc z Platformy tłumaczył, że jest mu to potrzebne do realizacji dalszych planów politycznych. Chodziło o start w ostatnich wyborach na prezydenta Katowic. Ziętek nie odniósł w nich sukcesu.

W okręgu bielskim

z pierwszego miejsca wystartuje wicewojewoda śląski Mirosław Szemla, b. wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach. Na drugim miejscu znalazła się Małgorzata Handzlik, która w latach 2009-2014 była europosłanką, wybraną z listy PO.

W 2012 r. Handzlik zawiesiła swe członkostwo w PO w związku z zarzutami o wyłudzenie przez nią pieniędzy z kasy europarlamentu - chodziło o 1400 euro zwrotu kosztów nauki języka obcego. Zrezygnowała też wówczas z funkcji skarbnika europarlamentarnej delegacji PO-PSL. Europosłanka zapewniała, że chodziło o błąd.

Prokuratura wystąpiła o uchylenie Handzlik immunitetu, jednak Parlament Europejski - po zasięgnięciu opinii komisji prawnej - odrzucił ten wniosek, uznając, że dowody były niewystarczające i że błąd administracyjny nie może stać się podstawą do odebrania posłowi immunitetu. W wyborach do PE w 2014 r. Handzlik nie znalazła się już na liście PO.

W okręgu częstochowskim

listę PSL otworzy Stanisław Gmitruk - wiceprzewodniczący śląskiego sejmiku. W okręgu gliwickim liderem listy ludowców będzie Andrzej Pilot - prezes WFOŚiGW w Katowicach, w przeszłości wicewojewoda śląski. W okręgu rybnickim listę PSL otworzy śląski radny wojewódzki Bronisław Karasek. W okręgu sosnowieckim listę PSL otwiera wicemarszałek woj. śląskiego i lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA