REKLAMA

Byli prezesi TK: Bez niezależnego sądownictwa nie istnieje państwo prawa

 • Autor: PAP/JS
 • 13 lipca 2017 18:14
Byli prezesi TK: Bez niezależnego sądownictwa nie istnieje państwo prawa Andrzej Rzepliński (fot.gdansk.pl)

Bez niezależnego wymiaru sprawiedliwości nie istnieje państwo prawa; wzywamy parlamentarzystów i prezydenta do niedopuszczenia do wprowadzenia ustaw, które mogą na trwale pozbawić Polskę pozycji demokratycznego państwa prawa - napisało pięciu b. prezesów Trybunału Konstytucyjnego.

• Pod oświadczeniem podpisali się byli prezesi: Andrzej Rzepliński, Marek Safjan, Jerzy Stępień, Bohdan Zdziennicki i Andrzej Zoll.

• Rzepliński, który w czwartek po południu był gościem TVN24, odnosząc się do projektu posłów PiS ws. SN, powiedział, że Minister Sprawiedliwości będzie faktycznym władcą w SN.

• Dodał, że trudno sobie wyobrazić "gorzej napisany projekt".

W środę (12 lipca) późnym wieczorem na stronach Sejmu zamieszczono poselski projekt PiS nowej ustawy o SN. Przewiduje on umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, a także m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarnej; przewiduje także zmiany w powoływaniu sędziów SN oraz w zakresie ich odpowiedzialności dyscyplinarnej. Także w środę Sejm uchwalił nowelizacje przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie z pierwszą m.in. wygaszone miałyby zostać kadencje 15 członków Rady będących sędziami; ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Z kolei druga nowela m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości.

"Zmieniające konstytucję projekty ustaw o ustroju sądów powszechnych, o KRS oraz o SN prowadzą do pozbawienia sądów Rzeczypospolitej pozycji niezależnych i odrębnych od władzy politycznej organów" - zaznaczyli b. prezesi.

Dodali, że nowe ustawy zapewniają "decydujący i niekontrolowany wpływ jednego, dwóch polityków na obsadę urzędów prezesów sądów, na skład KRS oraz na rozwiązanie obecnego i stworzenie nowego SN". "Uchwalenie tych ustaw uniemożliwi zarówno jakąkolwiek kontrolę legalności działań pozostałych władz, jak i unicestwi skuteczną ochronę praw i wolności obywatelskich" - zaznaczyli.

B. prezesi TK ocenili, że władza szefa resortu sprawiedliwości w obsadzaniu stanowisk prezesów sądów "da władzy wykonawczej stały instrument do wkraczania w sferę niezawisłości sędziowskiej przez stworzenie korpusu gotowych na polityczne posłuszeństwo sędziów funkcyjnych".

"Sparaliżowanie działania TK uniemożliwia dzisiaj skuteczną kontrolę konstytucyjności prawa i kontrolę konstytucyjności jego tworzenia, przez co prowadzi do arbitralnych, naruszających konstytucję, rozwiązań prawnych" - uznali autorzy oświadczenia.

Rzepliński, który w czwartek po południu był gościem TVN24, odnosząc się do projektu posłów PiS ws. SN, powiedział, że Minister Sprawiedliwości będzie faktycznym władcą w SN. Dodał, że trudno sobie wyobrazić "gorzej napisany projekt". "Jak się czyta, to jest takie nieodparte wrażenie, że to raczej regulamin zakładu poprawczego niż ustawa o Sądzie Najwyższym demokratycznego państwa prawnego" - ocenił.

"Celem ustawodawcy jest przytłoczyć i zastraszyć sędziów, nie tylko tych którzy będą wyrzuceni, jak zdarta płyta na śmietnik, ale również tych, którzy zostaną sędziami SN" - ocenił b. prezes TK. Przyznał, że zmiany są konieczne, ale powinny być wprowadzane tylko wtedy, gdy są niezbędnie konieczne. "Ta ustawa się wzięła znikąd, nie ma żadnej dyskusji. Ustawa jest jawnym zaprzeczeniem tego, że Polska jest demokracją parlamentarną i konstytucyjną. Taka ustawa właśnie (...) wymaga porządnej długiej debaty" - dodał.

Zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, ażeby włączył się w etap "postępowania legislacyjnego". "Tutaj jest jego ważna rola. W polskiej tradycji konstytucyjnej, mówię o wolnej Polsce, utarło się, że prezydent i jego prawnicy są aktywnymi uczestnikami tego postępowania" - powiedział Rzepliński. "Oczywiście nad każdą propozycją zmiany przepisu głosują wyłącznie posłowie, ale rola prezydenta i jego prawników, w kontekście tego, że na końcu jest prezydent i jego długopis, ma kapitalne znacznie" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • RomanKafel 2017-07-14 18:48:16
  Niezalezne Sady sa tylko tam , gdzie sedziow wybiera niezalezny Narod! I gdzie Narod wybiera lawy przysieglych zlozonych z obywateli o nieskazitelnej postawie! Reszta to skamlenie skundlonych jak nie przymierzajc panowie sedziowie podpisujacy zwolnienia:-)))) A gdziescie byli panowie , jakzescie byli???????
 • Demokrata 2017-07-14 11:25:51
  Władzę sądowniczą trzeba zreformować i to mocno ale NIE WOLNO JEJ PODPORZĄDKOWAĆ RZĄDOWI. TO WBREW PODSTAWOWYM REGUŁOM DEMOKRATYCZNEGO PAŃSTWA PRAWA!!!! Sądy są również po to aby w razie potrzeby bronić obywateli przed władzą. Sądy podporządkowane tej władzy, nie będą tego robić.
 • Agatea 2017-07-14 10:56:43
  jasne, lepszej kaście nie podobają się zmiany ? no cóż,mnie się nie podoba, że moja sprawa ciągnęłą się 9 lat, w tym czasie sędzia był chory 2 lata za co poobierał 100% wynagrodzenia. Banda leni i obiboków !! WON
 • ANNA 2017-07-14 10:13:10
  Jeśli jestem częścią SUWERENA, to nie życzę sobie, aby ze mnie kpiono. Sędziowie pokażcie,że macie konstruktywne propozycje, bo wszyscy jak jeden dobrze wiecie, że to, co jest, jest nie do utrzymywania. Zbyt dużo krzywdy ludzkiej, korupcji, bezczelnej sitwy. Wszyscy to widzimy. Kończyłam prawo w 1969 roku i dobrze pamietam, kto mógł dostać aplikację, na pewno trzeba było miec tatusia w MSW, partii, itp strukturach władzy. Tak samo tego bronili jak dzisiaj, te same metody i piana, ale wtedy mieli władzę. Dziś mogą tylko grozić i zastraszać. Dzielni młodzi, reformujcie! Im trzeba pomóc, a nie terroryzować. Poseł Neumann nigdy więcej nie powinien oyrzymać mandatu posła, a teraz , po tym, co wczoraj powiedział, powinien stracić immunitet.
 • Kurka domowa 2017-07-13 18:34:05
  kobiety dziękują za komitety, poradzimy sobie
 • Kurka domowa 2017-07-13 18:28:36
  skończ waść, wstydu oszczędź! Przecież jeszcze będzie poprawka, czego autorzy wcale się nie wstydzą. To normalne.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA