REKLAMA

Byli prezydenci piszą wspólny list. Gliński komentuje

 • Autor: PAP/JS
 • 25 kwietnia 2016 08:42
Byli prezydenci piszą wspólny list. Gliński komentuje Zdaniem ministra Glińskiego absurdem jest teza, że w Polsce jest zagrożona demokracja (fot. Facebook)

Język listu byłych prezydentów jest absurdalny, absurdem jest teza, że w Polsce jest zagrożona demokracja - powiedział wicepremier Piotr Gliński, pytany o list otwarty, którego sygnatariusze napisali m.in., że PiS nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego.

"To jest opinia tych trzech panów, pewnie paru innych osób. Ja się z tą opinią nie zgadzam" - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w TVN24. Według niego stwierdzenie, że PiS nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego są insynuacjami. "Cóż to za przypisywanie jakiejś woli niezamierzania zejścia z jakiejś drogi? W ogóle ten język jest absurdalny. Absurdem jest teza, że w Polsce jest zagrożona demokracja" - powiedział wicepremier.

W liście otwartym opublikowanym w poniedziałek byli: prezydenci, ministrowie spraw zagranicznych, działacze opozycji w PRL, zaapelowali do wszystkich Polaków o kierowanie się w codziennej pracy i działaniu porządkiem prawnym zgodnym z Konstytucją, a także do polityków opozycji o współdziałanie w obronie państwa prawa oraz swobód obywatelskich. "Próba stworzenia przez PiS porządku własnego jest uzurpacją władzy. Wzywamy polityków obozu rządzącego, którym drogie są państwo i demokracja, do odmowy udziału w ich niszczeniu. Przypominamy, że za łamanie Konstytucji winni poniosą odpowiedzialność" - napisali autorzy listu.

Czytaj też: 120 funkcjonariuszy i ekspertów wesprze Grecję w ochronie granicy UE

Zdaniem Glińskiego obecna opozycja polityczna nie potrafi wymyślić żadnego racjonalnego sposobu działania, nie potrafi na przykład zająć się kwestiami programowymi, nie potrafi przedstawić alternatywy programowej w sposób pogłębiony, w sposób merytoryczny i ciekawy.

Szef resortu kultury zapewnił, że społeczeństwo nie jest dotknięte i nie będzie dotknięte sytuacją dualizmu prawnego, chyba że opozycja dalej będzie udawała, że jest jakaś inna równoległa rzeczywistość. "Porządek prawny w Polsce jest jasny. Konstytucja jest jasna. Jest 7. paragraf Konstytucji, który mówi, że wszystkie instytucje publiczne muszą działać w ramach prawa i w oparciu o prawo. Jest art. 197. Konstytucji, który mówi, że ustawę o Trybunale Konstytucyjnym określa Sejm i Trybunał Konstytucyjny działa, musi działać, według tej ustawy" - mówił Gliński.

Pytany, czy jego zdaniem myli się większość członków TK, większość korporacji prawniczych, większość byłych prezesów TK odpowiedział, że "większość sędziów to nie jest suweren w Polsce". Podkreślił, że istnieją kraje demokratyczne, które nie mają Trybunału Konstytucyjnego, jak Holandia, Luksemburg, czy Szwajcaria i nikt nie podważa porządku konstytucyjnego w tych krajach.

Gliński przyznał, że apel robi na nim wrażenie "w tym sensie, że żałuje, że opozycja wciąż powtarza te same argumenty, które są oddalone od rzeczywistości".

Wicepremier pytany był też, czy nie dziwi go, że wśród sygnatariuszy listu jest Ryszard Bugaj, który nie należał do zaprzysięgłych przeciwników PiS, a dziś ma wątpliwości, co do działań władzy. "Trochę mnie dziwi, ale to jest wybór indywidualny Ryszarda Bugaja" - powiedział. "Uważam, że te tezy są naprawdę oderwane od rzeczywistości. W Polsce jest wiele problemów do rozwiązania. Obecny rząd bardzo ciężko pracuje, żeby te problemy rozwiązywać i zajmuje się merytoryczną, programową pracą. Natomiast oczywiście opozycja ma prawo do tego rodzaju wyrażania swoich poglądów" - dodał.

Zobacz: Prezydent Duda m.in. o TK, wieku emerytalnym, polskiej armii i stosunkach z Jarosławem Kaczyńskim

Według sygnatariuszy listu, rządzący wybrali konfrontację ze wspólnotą euroatlantycką. "Spór w sprawie Trybunału realnie grozi ograniczeniem praw członkowskich w UE. Antyeuropejskie i ksenofobiczne wypowiedzi i działania rządzących podważają spójność Unii, działają na rzecz interesów imperialistycznej Rosji. Z wiarygodnego, cenionego partnera w Unii i NATO, stajemy się +państwem specjalnej troski+. Chwieją się fundamenty naszego bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego" - napisali autorzy listu.

Ich zdaniem najbliższe miesiące zadecydują o losie praworządności i demokracji w Polsce. "Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego, paraliżowania pracy Trybunału Konstytucyjnego i całej władzy sądowniczej. Parlament pracuje pod dyktando niewielkiej większości lekceważąc argumenty i interesy mniejszości" - czytamy w liście. Jego autorzy uważają, że Polska zmierza do autorytaryzmu i izolacji w świecie i dla powstrzymania tej tendencji niezbędna jest pełna mobilizacja społeczeństwa i środowisk opozycji oraz wypracowanie programu wspólnego działania na rzecz obrony demokracji.

W liście wyrażono uznanie i szacunek dla odpowiedzialnej, godnej postawy m.in. sędziów TK i innych sądów, a także dla Komitetu Obrony Demokracji, który - jak napisano - stał się ośrodkiem koordynującym ruchu obywatelskiego sprzeciwu. Autorzy listu wyrazili też uznanie wspólnocie euroatlantyckiej i UE za "jej zaangażowanie na rzecz ochrony praworządności i demokracji w naszym państwie".

Czytaj: Zieliński: specjalny zespół w MSWiA zajmie się problemem fałszywych alarmów

Pod listem podpisali się b. prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski; b. szefowie MSZ: Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski; b. opozycjoniści: Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis, Jerzy Stępień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • martin 2016-06-11 10:55:57
  Jeden drobny pijaczek drugi kapuś i donosiciel trzeci przygłup skaczący po krzesłach i tac domagają się demokracji ? Demokracje jest teraz a nie za waszych rządów , kazaliście lać pracowników i kazaliście strzelać do robotników a napuszczaliście służby na ludzi którzy mieli odwagę z was zakpić i kazaliście ich zamykać do więzienia . Taka to wasza ""demokracja ""była .
 • martin 2016-06-11 10:50:00
  Do rada: A ty kim jesteś ? tchórzem który nawet się nie przedstawi po imieniu , cos zrobił / a dla Polski ???
 • Teresa 2016-04-25 21:38:16
  Do rada: Błagam ZMIEŃ kanał INFORMATYCZNY!!! Trzech NAJGORSZYCH TYPÓW !!! Którzy przynieśli POLSCE najwięcej WSTYDU!!! KOMUNISTA kwach ALKOHOLIK , ANALFABETA sprzedawczyk"TW"BOLEK i IDIOTA komoruski SZOGUN ŁĄCZĘ się w BULU i NADZIEJII !!!!!!!!!!!!!!!!! ....... No BŁAGAM CIĘ!!! Czy to trzeba KOMENTOWAĆ !!!????????? WSTYD ,WSTYD i WSTYD !
 • rada 2016-04-25 12:07:23
  Gliński kto to jest? Co ten typ sobą prezentuje?Co on dotychczas zrobił, że śmie oceniać prezydentów.
 • s 2016-04-25 10:34:37
  Jesteście emerytami tek jakby na poboczu ,więc, co najwyżej możecie iść na jakąś demonstrację i głupa palić
 • zorro 2016-04-25 10:00:59
  Kapus ,pijany izraelita i sowiecki namiestnik szogun martwia sie o demokracje ,ale jajaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA