REKLAMA

Były wiceminister pracy wśród członków Rady Dialogu Społecznego

  • Autor: PAP
  • 06 października 2015 08:11
Były wiceminister pracy wśród członków Rady Dialogu Społecznego Jacek Męcina wejdzie do składu Rady Dialogu Społecznego. Fot. mpips.gov.pl

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz i były minister pracy Jacek Męcina, który pracował nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, wejdą do jej pierwszego składu - poinformowała dyrektor Departamentu Komunikacji Lewiatana Joanna Zaręba.

Lewiatan wskazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który powoła Radę, sześcioro członków. Oprócz Bochniarz i Męciny, który po odejściu z resortu jest obecnie doradcą zarządu Konfederacji, do RDS wejdą: główna ekonomistka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oraz eksperci - doradca zarządu Jeremi Mordasewicz, Marek Kowalski i Grzegorz Barczewski - dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy tej organizacji Obowiązująca od 11 września ustawa o RDS zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady.

Powołani przez prezydenta

Tak jak w KT, w Radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Powoła ich prezydent Andrzej Duda na wniosek organizacji, a w przypadku rządowych członków Rady - premiera.

Komisja Trójstronna od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się już w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe - "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska - zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje. Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Równe prawa

Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa.

W Radzie po ośmiu członków będą miały OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność", a po sześciu cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Prezydent będzie miał swojego przedstawiciela w Radzie z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA