REKLAMA

CBA weszło do mieszkania posła PO Stanisława Gawłowskiego. Są podejrzenia o łapówki

  • Autor: AT/PAP
  • 21 grudnia 2017 07:38
CBA weszło do mieszkania posła PO Stanisława Gawłowskiego. Są podejrzenia o łapówki CBA przeszukało mieszkanie posła PO (fot.cba.gov.pl)

CBA przeszukuje mieszkanie posła PO Stanisława Gawłowskiego w związku z podejrzeniem przyjęcia przez posła łapówek.

• CBA przystąpiło w czwartek (21 grudnia 2017 roku) do przeszukania mieszkania posła Gawłowskiego.

• Ma to związek z podejrzeniem przyjęcia przez posła łapówek o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych.

• Przeszukanie jest efektem trwającego od czerwca 2013 roku śledztwa w sprawie tzw. afery melioracyjnej.

• W toku śledztwa zarzuty usłyszało już 56 osób.

Zachodniopomorscy prokuratorzy, przy udziale funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przystąpili w czwartek (21 grudnia 2017 roku) rano do przeszukania mieszkania posła na Sejm RP Stanisława Gawłowskiego. Ma ono związek z podejrzeniem przyjęcia przez posła łapówek o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych w czasie, kiedy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządach PO-PSL.

Celem jest zabezpieczenie rzeczy, które mogą stanowić dowód w sprawie. Na podejrzenie przestępstwa wskazuje obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy, m.in. w postaci dokumentów, zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych.

Przeszukanie, zlecone przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, jest efektem trwającego od czerwca 2013 roku śledztwa w sprawie tzw. afery melioracyjnej. Dotyczy ono nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Czytaj też: Senator Stanisław Kogut zrezygnował z immunitetu

W toku śledztwa zarzuty usłyszało już 56 osób. Są wśród nich dyrektor i zastępcy dyrektora Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji, pracownicy jednostek terenowych tego zakładu, kierownicy budów w podmiotach wykonujących na jego rzecz usługi, a także przedsiębiorcy.

Stanisław Gawłowski nie został na razie zatrzymany ani nie zostały mu przedstawione zarzuty z uwagi na chroniący go immunitet poselski. Nie obejmuje on jednak mieszkania posła. Z uwagi na dobro śledztwa konieczne jest szybkie zabezpieczenie dowodów, a uprzednie wystąpienie z wnioskiem o uchylenie immunitetu posła mogłoby prowadzić do ich ukrycia i mataczenia w sprawie.

Prokuratura przygotowuje wniosek do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu posła. Według nieoficjalnych informacji, ze źródeł zbliżonych do sprawy, śledczy chcą mu przedstawić pięć zarzutów - większość z nich dotyczy właśnie korupcji w związku z aferą melioracyjną.

"W tej sprawie najbardziej porażają nie kwoty, a sposób żądania łapówek. Na przykład maile ze wskazaniem na konkretną markę zegarka" - dodaje informator.

Z informacji wynika też, że obecnie trwają przeszukania dwóch mieszkań, w których przebywał poseł - jedno jest w Warszawie. Śledztwo prowadzi Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Informacje o przeszukaniach w Warszawie potwierdził Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Z kolei Prokuratura Krajowa poinformowała, że celem przeszukań "jest zabezpieczenie rzeczy, które mogą stanowić dowód w sprawie". "Na podejrzenie przestępstwa wskazuje obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy, m.in. w postaci dokumentów, zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych" - poinformowała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • 57680 2017-12-21 08:13:16
    Miejmy nadzieję, że długo oczekiwany Program CELA+ właśnie ruszył...
  • Ochódzki 2017-12-21 07:54:56
    POstać bardzo zasłużona w stawianiu Misiów za unijne pieniądze... youtube.com/watch?v=PkzGpqBzz78REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA