REKLAMA

Chcą pozbawić Donalda Trumpa urzędu? Jest wniosek o impeachment prezydenta USA

  • Autor: PAP/AT
  • 14 lipca 2017 08:30
Chcą pozbawić Donalda Trumpa urzędu? Jest wniosek o impeachment prezydenta USA Kongresman Brad Sherman jako pierwszy ustawodawca w historii, który złożył wniosek o impeachment prezydenta Donalda Trumpa (Donald Trump, fot.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski)

Prezydent USA Donald Trump może stanąć przed sądem Kongresu. Kongresman Brad Sherman jako pierwszy ustawodawca w historii, który złożył wniosek o impeachment prezydenta.

Kongresman Brad Sherman przedstawiciel lewego skrzydła Partii Demokratycznej z Kalifornii przeszedł do historii, jako pierwszy ustawodawca, który złożył wniosek o impeachment czyli postawienie przed sądem Kongresu prezydenta Trumpa.

Wniosek o postawianie prezydenta Trumpa przed sądem Kongresu, kongresman Sherman uzasadnił zarzutem utrudniania śledztwa przez prezydenta.

Wniosek demokraty z Kalifornii, zdaniem nawet najbardziej zaciekłych przeciwników Trumpa, jest przedwczesny. Robert Mueller, specjalny prokurator powołany do wyjaśnienia wszystkich zarzutów związanych z podejrzeniami kontaktów otoczenia Trumpa z władzami rosyjskimi oraz wywierania presji przez prezydenta na byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya, dopiero rozpoczął swoje dochodzenie.

Czytaj też: Wystąpienie Trumpa było pochwałą dla polityki PiS

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders nazwała wniosek Shermana "absurdalnym i najgorszym przykładem politycznej rozgrywki".

Aby rozpocząć procedurę impeachmentu Izba Reprezentantów, w której partia prezydenta, czyli Partia Republikańska, posiada obecnie solidną przewagę 46 głosów, musi większością głosów przyjąć wniosek o rozpoczęciu takiej procedury wobec osoby sprawującej wysoki urząd państwowy.

W przypadku przyjęcia wniosku o impeachment prezydenta, którego ostateczną konsekwencją może być pozbawienie go urzędu, Izba Reprezentantów staje się oskarżycielem a Senat sądem przysięgłych. Przewodniczącym takiego sądu, jeśli oskarżonym jest prezydent bądź wiceprezydent, jest prezes Sądu Najwyższego.

W historii Stanów Zjednoczonych impeachment został wszczęty tylko wobec dwóch prezydentów: Andrew Johnsona (1865-1869) i Billa Clintona (1993-2001). Ani Johnson (zabrakło jednego głosu) ani Clinton nie zostali pozbawieni urzędu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Katarzyna Bielińska 2017-07-14 09:18:42
    idol nr 1 dla naszych władz. Katolicko - wstecznych. Ale głównie katolickich. 3x rozwiedziony obleśny satyr, kłamca, z intelektem na poziomie -1.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA