REKLAMA

Czarnecki o spotkaniu Duda-Kaczyński: wola porozumienia i kontynuacji reformy sądownictwa

  • Autor: pt/pap
  • 09 września 2017 11:12
Czarnecki o spotkaniu Duda-Kaczyński: wola porozumienia i kontynuacji reformy sądownictwa Rozmowa między prezydentem Andrzeje Dudą a szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim była długa (fot.wybierzpis.org.pl)

Rozmowa między prezydentem Andrzeje Dudą a szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim była długa, konstruktywna i merytoryczna - podkreślił wiceszef PE Ryszard Czarnecki (PiS). Jego zdaniem co do generalnych założeń reformy sądownictwa między prezydentem a PiS jest pełna zgoda.

• Ryszard Czarnecki podkreślił, że rozmowa między prezydentem a prezesem była "konstruktywna" i "merytoryczna" i dotyczyła przede wszystkim kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości.

• "Według mojej wiedzy była daleko idąca wola porozumienia się i kontynuacji tej reformy" - zaznaczył europoseł.

• Na pytanie, czy Jarosław Kaczyński poznał szczegóły przygotowywanych przez prezydenta ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, Czarnecki odparł, że "one są tworzone", ale prezydent i szef PiS o nich rozmawiali.

Jego zdaniem różnice poglądów co do reformy wymiaru sprawiedliwości między Pałacem Prezydenckim, a PiS są niewielkie. "Różnice mogą być w dwóch, trzech punktach, natomiast co do generalnych założeń to jest pełna zgoda" - zapewnił europoseł.

Według Czarneckiego "ze względów merytorycznych" do konsultacji ws. reformy powinno również dojść między prezydentem a Ministerstwem Sprawiedliwości "Myślę, że prawnicy prezydenta i prawnicy MS powinni kooperować" - ocenił.

Na pytanie, czy w obozie rządzącym nie ma rozłamów, odpowiedział, że "to było widać, słychać i czuć" po piątkowej rozmowie. "Myślę, że będą następne" - dodał Czarnecki.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim trwało w piątek prawie 2,5 godziny. Jego tematem były m.in. zmiany w sądownictwie. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział dziennikarzom, że prezydent w rozmowie z Kaczyńskim zadeklarował, iż jest zwolennikiem prawdziwej reformy sądownictwa i liczy, że jego projekty będą poparte w Sejmie.

Prezydent pod koniec lipca ogłosił decyzje o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak mówił, kierował się poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi. Jak powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera projekty są kończone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA